Chodzi o nowelę kodeksu postępowania cywilnego ?z 7 sierpnia 2014 r., która usunąć ma niedociągnięcia stosowanego od dwóch i pół roku tzw. e-protokołu, czyli nagrywania rozpraw. Nowela uwzględnia uwagi głównie sędziów.
Sędziowie zostaną zwolnieni z obowiązku pisania uzasadnień do orzeczeń w tych sprawach, które były nagrywane (pisanie uzasadnień zabiera im dużo czasu, także po godzinach urzędowania). Aparatura do nagrywania zainstalowana jest już w ponad 1000 sal i ma być upowszechniana. W tych wypadkach wystarczy nagranie ustnego uzasadnienia, które będzie jednak bardziej rozbudowane. Strona postępowania czy adwokat uzyska natomiast transkrypcję nagrania.
Jednocześnie rozbudowany będzie tzw. protokół skrócony, pisemny, sporządzany równolegle z nagraniem, do którego sędzia podyktuje najważniejsze okoliczności z rozprawy, np. istotne zeznania. To ma ułatwić mu zapoznawanie się ze sprawą bez sięgania do nagrania. W pewnym stopniu jest to więc powrót do klasycznego protokołu.
Z dziesięciu senackich poprawek (wszystkie Sejm przyjął) jedna wyklucza możliwość wydłużenia terminu na przekazanie stronom transkrypcji uzasadnienia wyroku, na co są dwa tygodnie, gdyż to czynność techniczna. Będzie zaś taka możliwość przy pisemnym uzasadnieniu: jednorazowa i tylko do 30 dni. Kolejna poprawka wykluczyła stosowanie tylko ustnego uzasadnienia wyroku, gdy któryś z sędziów zgłosił zdanie odrębne. Chodzi o to, by podsądny miał na piśmie wszystkie argumenty i ułatwione pisanie apelacji.
Wreszcie Sejm przyjął senacką poprawkę, która dotyczy publiczności i mediów na sali rozpraw. Ogranicza możliwość rezygnacji przez sędziego z referowania sprawy, gdy na sali jest publiczność (w tym prasa). W uzasadnieniu poprawki Senat wskazał, że sprawozdanie podczas rozprawy stanowi jedną z gwarancji jawności postępowania, ma również wymiar edukacyjny oraz informacyjny dla osób zainteresowanych sprawą.