Aktualizacja: 20.01.2018 12:52 Publikacja: 20.01.2018 12:49
Foto: materiały prasowe
Sarkis Zabunyan to ormiański artysta konceptualny. Studiował malarstwo i wzornictwo na Uniwersytecie Mimar Sinan w Stambule. Od lat 60. mieszka oraz pracuje w Paryżu. Był jednym z kilkunastu młodych artystów zaproszonych przez kuratora i krytyka sztuki Haralda Szeemanna do wystawy „Live in Your Head: When Attitudes Become Form” z 1969 roku, ukazującej nową wizję sztuki współczesnej.
Twórczość Sarkisa w metaforyczny sposób porusza najważniejsze problemy współczesnego świata. Fascynuje się on zarówno współczesną kulturą wizualną, tradycją, jak i historią kultur pozaeuropejskich, które przez długie lata były wykluczane. Podstawowymi tematami jego dzieł są pojęcia pamięci i tożsamości.
Wystawie towarzyszy esej Andrzeja Wajsa. „Klasyczne muzeum to pamięć zamrożona, skupiona na sobie samej kontemplacja przeszłości – pisze ten autor. – Atelier Sarkisa, przeciwnie, to pamięć jako rozwój, gdzie ślad często poprzedza to, co go zostawia. Muzealnemu bezruchowi i zamrożeniu artysta przeciwstawia nieustanną podróż. I wszędzie, dokąd je przenosi, uwzględnia lokalny kontekst i koloryt miejsca ich prezentowania”.
Współpracując przy wystawie artysta budował i operował trzema ważnymi elementami swoich prac: światłem, słowem oraz kontekstem miejsca. Wystawa w Zachęcie zaprezentuje 21 sentencji wybranych przez zespół galerii. Zostały one przepisane ręcznie w języku polskim, a następnie na ich podstawie powstały neony. Zawieszone w przestrzeni sal, towarzyszyć będą wyprodukowanej na tę wystawę „Tęczy” Sarkisa. Charakterystyczny, neonowy łuk wielokrotnie pojawiał się już we wcześniejszych realizacjach artysty, między innymi w muzeach sztuki współczesnej w Stambule i Bukareszcie czy w pawilonie tureckim na biennale w Wenecji w 2015 roku. - Oglądając wystawę, jedna z moich koleżanek powiedziała: „Jak to dobrze, Polska potrzebuje tęczy” – opowiada kurator wystawy Hanna Wróblewska. – A odpowiedź Sarkisa brzmiała: „Cały świat jej potrzebuje”.
Do metafory tęczy nawiązywać będzie również instalacja fotograficzna ze Stambułu „Tęcza anioła”, od której wziął się tytuł wystawy. Ponadto na ekspozycji znajdzie się również seria „Museum of LIFE COLLAGES”. Cykl ten to 51 kolaży ze zdjęć z magazynu „Life”, które połączył ze sobą artysta. Pokazują one doniosłe uroczystości państwowe i religijne, momenty triumfu nauki, ale także klęski żywiołowe, wojny i śmierć.
Wystawę „Tęcza anioła” oglądać można do 18 lutego w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.
Immersyjną wystawę „Dalí Cybernetics” w Warszawie, inspirowaną malarstwem artysty, obejrzało już ponad 35 tysięcy widzów. Od 24 stycznia towarzyszy jej pokaz rzeźb „Dalí Universe”.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Luty 2025 roku przyniósł zastopowanie długotrwałego, trwającego nieprzerwanie przez 19 miesięcy wzrostu importu używanych samochodów.
W strukturze krajowych oszczędności przeważają depozyty i lokaty, ale to mało efektywny sposób budowania kapitału emerytalnego. Z drugiej strony zagraniczna konkurencja jest coraz bardziej agresywna.
Czego brakuje, żeby system transportowy uznać za w pełni funkcjonalny? Jaka jest przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego? M.in. o tym będzie mowa na Europejskim Kongresie Gospodarczym (23–25 kwietnia, Katowice).
Technologia znacząco ułatwia nam życie, szczególnie dzięki gadżetom elektronicznym, które pozwalają na łatwiejsze wykonywanie codziennych obowiązków. W naszym artykule opowiemy Wam o 7 gadżetach elektronicznych, które warto mieć w domu – ułatwią one codzienne funkcjonowanie na każdym poziomie życia.
Dołącz do projektu REPowerEU – Zielona Transformacja Energetyczna dla Samorządów Lokalnych
Jednym ze znaków rozpoznawczych wydarzenia jest duży nacisk na dyskusje o energetyce i jej transformacji. Nie inaczej będzie w tym roku.
Podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach zawarto porozumienie umożliwiające obniżenie emisji CO2 i kosztów ogrzewania w Inowrocławiu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas