Ekspozycję przygotowali słuchacze studiów kuratorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego. 12-osobowa grupa postanowiła zmierzyć się z tematem młodości i stereotypami dotyczącymi osób wchodzących w dorosłość.
– Do udziału w projekcie zaprosiliśmy 34 artystów – mówi Olga Godlewska. I dodaje, że motyw wiodący wystawy klarował się miesiącami. Stanęło na nastolatkach, bo ich życie to temat często podejmowany przez media, rzadko jednak przez sztukę. Ale tylko jedna praca – instalacja z policyjnych kogutów „HWDP” Kamila Kuskowskiego – powstała z myślą o wystawie.
Z wizerunkiem młodych, znanym z „powszechnego obiegu”, w ciekawy sposób dyskutuje kilka prac. Jest wśród nich m.in. składający się z fragmentów reklam film Adama Witkowskiego „Wet & dirty” ukazujący młodość jako towar. Są kolaże Jana Dziaczkowskiego „Magazyn”, czyli okładki gazet sprzed dekad zmodyfikowane współczesnymi, odważnymi wizerunkami kobiet. Są grafiki Tomasza Wierzchowskiego „Przesłuchanie”, w które wpisane są gazetowe notki o przestępstwach młodzieży.
Uwagę przykuwa fakt, że większość dzieł odwołuje się do multimediów i wirtualnej rzeczywistości. Nawet te, które mówią o buncie – zjawisku znanym wszystkim pokoleniom.
„Letni Nieletni” to pierwszy w tym sezonie ukłon Zachęty w stronę młodych. Drugim będzie otwierana za dwa tygodnie wystawa „Lato w mieście. Wystawa nie tylko dla dzieci”.