Zainteresowanie fotografią kolekcjonerską rośnie nie tylko na świecie , ale także w Polsce. Obecny pokaz jest jubileuszową dziesiątą edycją projektu Fotografia Kolekcjonerska. Blisko sto prac prezentuje według chronologicznego układu : przed 1945 rokiem, lata 1946-1989 i po 1990. Na wernisażu gościł Krzysztof Madelski, znany kolekcjoner fotografii polskiej. Opowiadał o swojej kolekcji, której tematem są kobiety.

W ciągu czterech lat razem z żoną Joanną Madelską zgromadził prace, które po raz pierwszy zaprezentowali podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu w Łodzi na wystawie „Uwikłane w płeć" w Muzeum Miasta Łodzi. To bardzo interesujący zbiór, powstały z pomocą eksperta Adama Mazura, który pokazuje, jak ewoluował obraz kobiety - od dzieł mistrzów: Edwarda Hartwiga i Jana Benedykta Dorysa do twórców nowej genderowej fotografii. Jest to przykład, że oryginalne kolekcje można tworzyć na wiele sposobów, np. według kierunków, autorów, czy tematów. Na obecnej wystawie najwartościowsze prace, czyli wykonane własnoręcznie przez autorów lub pod ich nadzorem do pięciu lat od zrobienia fotografii, oznakowane zostały jako „vintage print". Należą do nich m. in. pejzażowe prace Jana Bułhaka.

Jedno z wystawionych jego zdjęć z lat 20. przedstawia Górę Zamkową w Wilnie z mogiłą gen. Zygmunta Sierakowskiego, dowódcy Powstania Styczniowego. Vintage print to także przedwojenny portret dramaturga Karola Roberta Roztworowskiego wykonany przez Józefa Kuczyńskiego. Czy nastrojowe pejzaże tatrzańskie z lat 30. Antoniego Wieczorka. Z powojennych prac do 1989 roku do grupy angażującej w pełni autora należy m.in. niemal graficzna „Głowa" z 1959 r. Zdzisława Beksińskiego, kolaż Romana Cieślewicza z 1976 – ilustracja do czasopisma Kamikaze I z postacią legendarnego boksera Muhammada Ali, abstrakcyjne „Asymetrie" Zbigniew Dłubaka, czy zdjęcie z paryskiego pokazu mody w 1965 Tadeusza Rolkego.

Wybór fotografii na tej przedaukcyjnej wystawie jest obliczony na różne gusty i zainteresowania . Przeważają prace znanych twórców, wśród których są także Edward Hartwig, Ryszard Horowitz, Krzysztof Gierałtowski, Jerzy Kosiński, Józef Robakowski, Andrzej Lachowicz, Natalia LL, Wojciech Prażmowski, Wojtek Wieteska, Maurycy Gomulicki. Zbliżająca się aukcja - 23. 10 o godz. 19 – to dobra okazją do uzupełnienia historycznych , jak i współczesnych kolekcji - od zdjęć z XIX wiecznych atelier do najnowszych autorskich prac. Ceny wywoławcze od 60 zł do 15 tys. zł

„Fotografia Kolekcjonerska - wystawa w Dom Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie czynna codziennie do 23.10, w godz. 12.00-19.00 Organizatorzy FotografiaKolekcjonerska.pl, Dom Aukcyjny Rempex, Artinfo.pl, Okręg Warszawski ZPAP