Pierwsza w jesiennym sezonie Aukcja Młodej Sztuki w domu aukcyjnym DESA Unicum odbędzie się już 16 września. W katalogu znajdują się 92 prace. Wśród autorów – zarówno debiutanci, jak i artyści już rozpoznawani przez kolekcjonerów. Cena wywoławcza każdej pracy to 500 zł.
Wojciech Brewka, który tym razem swoją pracą otwiera katalog, zaprezentuje kolejny już obraz z cyklu 'Portrety zwierząt' przedstawiający tukana. Adam Bakalarz, koło którego dzieł kolekcjonerzy nie przechodzą nigdy obojętnie, w swoich pracach odkrywa złożoną fizykę ludzkiego ciała, ruchu i relacji formy przestrzenią. Prezentowany na aukcji obiekt „M0203" także wpisuje się w te założenia. Warty uwagi jest również olej Justyny Jędrzejowskiej „Pod presją".
Tomasz Poznysz tym razem proponuje obraz w mrocznych barwach zatytułowany przewrotnie „Zemsta Blondi". Artysta chciał nim nawiązać do historii suczki Adolfa Hitlera. Klimatyczną martwą naturę namalowały Ewa Prończuk-Kuziak i Barbara Bachota-Socha. W katalogu znalazły się również fotografie Kasi Bielskiej, Dominika Tarabanskiego, Alicji Wesołowskiej i Krzysztofa Zielińskiego. Duet Monstfur, który w wakacje pokazał kilkanaście prac na indywidualnej wystawie „Rust in Peace", tym razem prezentuje pracę pt. „Banana".
Oprócz wymienionych powyżej, warto przyjrzeć się płótnom Katarzyny Słowiańskiej-Kucz, Tomasza Kołodziejczyka, Franciszka Ledóchowskiego i Sylwestra Stabryły. Nie zabraknie również debiutów aukcyjnych, które w przyszłości mają szansę stać się gorącymi i poszukiwanymi nazwiskami, takich jak: Klaudia Choma, Ewa Dybek, Bartosz Stępiński czy Joanna Krakowian.
Aukcja Prac na Papierze, która będzie miała miejsce 18 września, to bogata i różnorodna oferta zarówno sztuki dawnej, jak i współczesnej. Uwagę zwraca subtelny, pastelowy portret kobiecy Teodora Axentowicza. Podziwiać możemy lekkie i swobodne akwarele Rafała Malczewskiego i Juliana Fałata oraz interesujący szkic do figuratywnej kompozycji w tondzie Józefa Simmlera. Miłośnicy stylu Art Déco i sztuki dwudziestolecia międzywojennego zwrócą z pewnością uwagę na odwołujące się do polskiego folkloru gwasze oraz grafiki Zofii Stryjeńskiej.