Ekspozycja zatytułowana „Connections” powstała z inicjatywy Ambasady Królestwa Niderlandów z okazji obecnej prezydencji holenderskiej w Radzie Unii Europejskiej. Pokaz nie tylko prezentuje mało znane u nas zbiory, ale też informuje o ich powszechności i różnorodności w Holandii. Prezentowane firmy należą do prężnie działającego Stowarzyszenia Kolekcji Korporacyjnych Sztuki -VBCN.
„Gromadząc i pokazując swoje kolekcje, korporacje wcielają się w rolę mecenasów sztuki. Nie tylko wspomagają artystów, ale równocześnie udostępniają ich prace szerokiej publiczności.” – wyjaśnia kurator wystawy Krzysztof Pastor, a zarazem dyrektor Polskiego Baletu Narodowego i choreograf Narodowego Baletu Holenderskiego. I dodaje: „Wspólnym tematem wszystkich prac jest relacja, przybierająca różne formy: od abstrakcyjnej do realistycznej, związek między ludźmi, człowiekiem i naturą, pomiędzy szpitalami i ich pacjentami, pomiędzy sztuką abstrakcyjną i użytkową. Istotne jest również to, że wystawa pobudza wyobraźnię oglądającego”.
Same korporacje, które mają własne kolekcje sztuki, ujawniają różne motywacje ich tworzenia. Na przykład Firma Aegon z siedzibą w Hadze chce dać wyraz przekonaniu o wyjątkowej roli sztuki, która wprowadza witalność w miejsce pracy, inspiruje i wzmacnia więzi między ludźmi. MN Services N.V. pragnie po prostu stworzyć przyjazne i inspirujące środowisko dla swoich pracowników. Ahold Art Foundation deklaruje, że chce podzielić się swoimi dziełami sztuki z szeroką publicznością, więc wystawia je w przestrzeni publicznej. Bouwfonds Art Foundation myśli o stworzeniu przyjaznego otoczenia dla pracowników, jak i czuje się odpowiedzialna za wspieranie kultury w Holandii.
ING z główną siedzibą w Amsterdamie traktuje swą rozbudowaną kolekcję jako część tożsamości korporacyjnej, stymulującej środowisko pracy w międzynarodowych biurach firmy. A równocześnie często organizuje wystawy kolekcji i wypożycza swe zbiory muzeom na całym świecie.
Niejednokrotnie w autoprezentacjach powtarza się myśl, że sztuka inspiruje, zmusza do refleksji, wywołuje dyskusje. Ponad 60 wybranych prac na wystawę w pełni to potwierdza.