Pracownicy warszawskiego CSW postanowili skonfrontować swoje doświadczenia z praktyką i refleksjami twórców analogicznych placówek z całego świata. Spotkania mają odpowiedzieć na pytanie - w którą stronę powinna pójść transformacja instytucji sztuki?
Oprócz paneli dyskusyjnych w projekcie znajdzie się miejsce także dla akcji artystycznych i badań naukowych. Jak piszą kuratorzy wystawy, Anna Ptak i Paweł Polit, "Zamierzamy zastanowić się nad pełnioną przez instytucję promującą sztukę funkcją społeczną i sposobami jej reagowania na charakter najnowszych zjawisk artystycznych. Planujemy stworzenie przestrzeni dyskusji nad modelem instytucji, którą jest centrum sztuki współczesnej – dyskusji nad jego powstaniem i rozwojem, historycznymi przykładami oraz perspektywami".
Projekt zainauguruje 10 czerwca dyskusja panelowa "Instytucja dla nowej sztuki: wokół koncepcji Centrum Badań Artystycznych i Centrum Poszukiwań Artystycznych, Wrocław '70". W założeniach, miały to być instytucje rewolucyjne - unikające wszelkiej formalizacji i hierarchizacji. Obie koncepcje zakładały odejście od stałego miejsca wystawienniczego, nakierunkowanie na proces twórczy, unikanie stałego osobowego składu kuratorskiego.
Co z tych koncepcji zostało urzeczywistnione? Czy wciąż są aktualne w dzisiejszej rzeczywistości? W prowadzonej przez Pawła Polita dyskusji wezmą udział Wojciech Krukowski, Maria Anna Potocka, Andrzej Turowski i Magdalena Ziółkowska.