Służyć jej będzie aranżacja wnętrza. Dwa pomieszczenia Atelier Foksal zamienią się w przytulny salon wystawienniczy prezentujący ilustracje oraz książki, z których one pochodzą. Ustawione wewnątrz wygodne sofy i półki z wydanymi po polsku tytułami zachęcą do lektury i wymiany opinii.
Pomysł na stworzenie projektu, pomagającego burzyć tabu w sztuce dla dzieci, przyniosło życie.
– Studiując na uniwersytecie sztokholmskim, zajmowałam się literaturą dla dzieci – mówi Justyna Czechowska z Duńskiego Instytutu Kultury. – Kiedy przyjechałam do Polski, zdziwiło mnie, jak wielu tematów w literaturze dla najmłodszych się nie podejmuje. Sama mam za sobą doświadczenie życiowe, w którym zabrakło mi mądrej książki. Takiej, która mojej mamie pomogłaby wytłumaczyć 8- i 10-letnim córkom śmierć ich taty.
O stracie bliskiej osoby opowiada kilka prezentowanych na wystawie wydawnictw, m.in. „Esban i duch dziadka" (wyd. Media Rodzina), „Czy tata płacze?" (wyd. Fundacja FISO).
Temat ten podejmuje też Pernilla Stalfelt znana w Polsce dzięki wydawnictwu Czarna Owca, autorka m.in. „Małej książki o śmierci", „... strachach", „... włosach". Ale też „Wielkiej księgi siusiaków" i „... cipek" – rzeczowo odpowiadających na wątpliwości wieku dojrzewania.