Scenariusz wystawy „Bogowie. Instrukcja obsługi" powstał w Muzeum Europy w Brukseli pod kierunkiem jego dyrektora Krzysztofa Pomiana. Ekspozycję w Warszawie wzbogaciły własne zbiory Muzeum Etnograficznego. - W wyniku globalizacji i masowych migracji, w miastach Europy spotykają się dziś ze sobą religie świata – tłumaczą organizatorzy pokazu. To wyjaśnia, dlaczego wszystkie religie zostały tu potraktowane równorzędnie, choć przecież kulturowe korzenie Europy wywodzą się głównie z tradycji chrześcijańskich. Wystawa pełni rolę przewodnika po głównych wyznaniach, pokazując, co je łączy i różni.
- Nie ma religii bez pierwiastka boskości – potężniejszych od człowieka sił, które kierują jego życiem i nadają mu sen – głosi motto prezentacji. Wspólną cechą religii są też rytuały przejścia: narodziny i chrzest, małżeństwo, śmierć, pogrzeb i przejście w zaświaty. Fotografie obrzędów w chrześcijaństwie, judaizmie, hinduizmie i islamie pozwalają bliżej je poznać. A religijne pamiątki przenoszą nas do sławnych miejsc kultu i pielgrzymek: na Jasną Górę do Częstochowy, do Guadelupy w Meksyku, największego sanktuarium Matki Bożej w tym kraju. A także na Górę Fuddżi w Japonii, świętą górę szintoizmu, czy do świątyni Dżokhang w Tybecie ze słynnym złotym posągiem Buddy ...
Panoramiczną oprawę pokazu tworzą zdjęcia Łukasza Zandeckiego, przedstawiające „polski krajobraz religijny": przydrożne kapliczki, zabytkowe kościoły (min. W Lipnicy Murowanej, na Skałce w Krakowie i Opactwo Benedyktów w Tyńcu), a także cerkwie i synagogi.
Są tez interaktywne multimedialne prezentacje, przedstawiające m.in. święta w różnych religiach i charyzmatyczne postacie, jak Matka Teresa, czy Dalajlama.
Przegląd największych religii nie poprzestaje na wizerunkach bogów. Tematyczne hasła wywoławcze to także: Przejścia, Cykle, Kulty, Miejsca, Konflikty i współistnienie, Pośrednicy.