Reklama
Rozwiń

Teatr Rysowania Starowieyskiego

Przedaukcyjna wystawa „Po przedstawieniu. Sztuka i teatr” w Desa Unicum w Warszawie po raz pierwszy prezentuje wyłącznie prace wybitnych twórców powstałe specjalnie dla teatru. Wśród 150 obiektów są m.in. monumentalne kompozycje Teatru Rysowania Franciszka Starowieyskiego, scenografie Tadeusza Kantora i Józefa Szajny, projekty Stasysa, lalki Kazimierza Mikulskiego.

Aktualizacja: 18.06.2019 14:44 Publikacja: 18.06.2019 14:36

 „Teatr Rysowania” Franciszka Starowieyskiego obrósł legendą. Na oczach publiczności artysta tworzył monumentalne, wieloczęściowe kompozycje. Było to połączenie performance’u i wydarzenia medialnego, podczas którego powstawały widowiskowe dzieła. W tych akcjach ważny był sam proces tworzenia, bo Starowieyski rysując, zarazem podejmował erudycyjny dialog z widzami. Artysta zrealizował dwadzieścia kilka spektakli „Teatru Rysowania”, m.in. w Warszawie, Wenecji, Paryżu, Sewilli, Chicago. Pozostały po nich dynamiczne, zmysłowe  kompozycje, zapełnione kłębowiskiem na wpół realnych, na wpół fantastycznych męskich i kobiecych postaci, podszyte refleksją o życiu, śmierci, kosmicznym wymiarze wszechświata Na wystawie w DESA Unicum można zobaczyć wieloelementowy „Teatr Rysowania nr 20. Przeciw Beckettowi” z 1995 roku. (Estymacja 400-700 tys. zł). A także kilka utrzymanych w podobnej estetyce oryginalnych projektów plakatów Starowieyskiego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Rzeźba
Anatomia antyku na Zamku Królewskim z kolekcji Stanisława Augusta
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu