„Światło-czułość" Dobrawy Borkały to próba eksploracji wielowymiarowości, kontinuum jasności i ciemności. Chęć wydobycia wielu znaczeń i równoległego kwestionowania ich. Stąd kolażowa praca z elementami zastanymi – zestawianie ich w symultaniczny, nielinearny sposób poprzez oświetlenie.
Dobrawa Borkała tworzy krótkie filmy nazywane przez nią ruchomymi rysunkami, a także asamblażowe rzeźby, w których łączy formy naturalne z odpadami wyrzucanymi przez ludzi, jej rysunki pełnią funkcję notatek pozwalających pewne zjawiska usystematyzować, skonfrontować i zaakceptować.
Artystka prowadzi warsztaty w areszcie kobiecym na Olszynce Grochowskiej, w ramach których przygotowuje z więźniarkami m.in. komiks „Luna". Współtworzy magazyn osadzonych „W kratkę".
W listopadzie 2013 roku debiutancką wystawę artystki „Chciałabym, żebyście wszyscy mnie pokochali" pokazała warszawska galeria m².
Na początku 2014 roku Dobrawa Borkała miała indywidualną wystawę w paryskiej L'inlassable Galerie, z którą od kilku lat współpracuje. Brała także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych m.in. w Biennale Rysunku w Cité internationale des Arts w Paryżu.