Cykl spacerów po centralnej dzielnicy Warszawy organizuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław. Kilka lat temu powołało ono do życia projekt "Tu było, tu stało", który dokumentuje interesujące pod względem historycznym i artystycznym obiekty architektoniczne Warszawy oraz prezentuje je w formie bezpłatnej mapy.
Do tej pory ukazały się trzy jej części. Pierwsze dwie pokazywały budynki, które zniknęły z krajobrazu miasta w wyniku wyburzenia bądź przekształcenia, a na trwałe zapisały się w pamięci mieszkańców - Supersam, Pawilon Chemia, Parowozownia, Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie, zespół SKS „Warszawianka", wnętrza Dworca Śródmieście, Bar „Wenecja" to tylko niektóre z nich.
Trzecia mapa - „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia/ architektury Warszawy po 1989 r.", wydana pod koniec zeszłego roku, prezentuje z kolei miejsca, które w ciągu ostatnich 25 lat zostały wyremontowane czy zrewitalizowane. To przede wszystkim Plac Defilad z Pałacem Kultury i Nauki, Ściana Wschodnia, Starówka, Osiedle Profesorskie i Osiedle Jazdów czy Plac Grzybowski oraz dworce linii średnicowej, w tym m.in. Dworzec Powiśle.
To właśnie te obiekty będzie można odwiedzić podczas cyklu spacerów architektonicznych, które rozpoczną się w najbliższą sobotę i będą się odbywać co tydzień lub co dwa tygodnie aż do 20 sierpnia.
Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy "Tu było, tu stało" i spacerów architektonicznych, historyczka sztuki i varsavianistka mówi, że podczas kolejnych weekendów warszawiacy wyruszą szlakiem architektury, która po 1989 r. ulegała rozmaitym przekształceniom.