Sejm w trakcie ostatniego posiedzenia przyjął ustawę, która m.in. wprowadza na stałe do kodeksu postępowania cywilnego posiedzenia zdalne. Do tej pory sądy korzystały z tej możliwości na podstawie przepisów covidowych.
W czasie pandemii Fundacja Court Watch Polska badała, jak polskie sądy przestrzegały konstytucyjnej zasady jawności postępowania sądowego, również posiedzeń zdalnych. Niektóre świetnie odnalazły się w cyfrowej rzeczywistości, np. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia.
Z drugiej strony zdarzało się, że sądy nie dopuszczały do takich posiedzeń ani publiczności, ani zgłoszonych przez strony osób zaufania. Powodem najczęściej były problemy techniczne lub zawężająca – nieuwzględniająca konstytucyjnego standardu oraz zasad postępowania cywilnego – wykładnia przepisów covidowych. Dlatego, gdy pojawił się projekt ustawy, a w nim regulacje dotyczące posiedzeń zdalnych niezawierające żadnego odniesienia do publiczności, jako Fundacja postulowaliśmy wprowadzenie odpowiednich poprawek, które to zagwarantują.
Czytaj więcej
Rządowy projekt modyfikacji Kodeksu postępowania cywilnego, które mają na celu dostosowanie sądow...
W toku prac legislacyjnych w Sejmie Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśniło, że brak ten był zaplanowany i wynikał z faktu, że dostęp do zdalnych posiedzeń miał być prawem stron, natomiast publiczność, dziennikarze oraz osoby zaufania mogłyby korzystać z jawności postępowania, pojawiając się osobiście na sali rozpraw.