Aktualizacja: 14.12.2024 22:38 Publikacja: 19.04.2022 09:35
Foto: FADEL SENNA / AFP
W lutym decyzją Komitetu Ministrów zawieszono prawo reprezentacji Federacji Rosyjskiej w Radzie Europy. 16 marca na mocy rezolucji Komitetu Ministrów Federacja Rosyjska przestała być członkiem Rady Europy z dniem 16 marca 2022 r. a Prezes Trybunału strasburskiego zawiesił rozpatrywanie wszystkich skarg przeciwko Rosji do czasu rozpatrzenia przez Trybunał skutków prawnych rezolucji.
Rozpatrzenie skutków zajęło Trybunałowi osiem dni i chyba się zorientował, że takie rozwiązanie uderza przede wszystkim w mieszkańców Rosji szukających sprawiedliwości w Strasburgu, w mniejszości dziennikarzy, opozycję. W związku z tym 24 marca Trybunał podjął uchwałę wskazującą, że Rosja przestanie być stroną europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności 16 września 2022 r., a do tego czasu Trybunał będzie rozpoznawał skargi skierowane przeciwko Rosji pod warunkiem, że do tego właśnie dnia zostaną złożone. Inna sprawa, to czy po usunięciu Rosji z Rady Europy będzie ona wykonywać wyroki ETPC, biorąc pod uwagę, że już wcześniej tych niewygodnych dla niej nie zamierzała wypełniać.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym posłanki Koalicji Obywatelskiej Kingi Gajewskiej. Polityczka została w tej sprawie przesłuchana w charakterze świadka - donosi portal "Wirtualna Polska".
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Paradoksalnie, ogłoszenie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii decyzji o rezygnacji z „kredytu 0 proc.” będzie w najbliższym czasie skutkować zwiększeniem akcji kredytowej – ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek w rozmowie z PAP.
Grupa polskich i ukraińskich naukowców opracowała wspólny komunikat dotyczący historii. Jest m.in. mowa o ofiarach polskich i ukraińskich z lat 40. XX wieku. Patronem porozumienia jest Ośrodek Karta.
Ludzie Donalda Trumpa rozmawiali z Białym Domem i przedstawicielami Ukrainy na temat zakończenia wojny - podaje telewizja NBC News. Z doniesień wynika, że dotychczas zespół amerykańskiego prezydenta-elekta nie przedstawił w tej kwestii żadnego konkretnego planu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas