Jego zdaniem recepta na sukces jest prosta: to załoga i jeszcze raz załoga. – Budowanie zespołów ludzkich to proces, który ma charakter ciągły i nigdy się nie kończy. Są zespoły które można było skorygować, ale też takie, które całkowicie zostały wymienione. – W Radomsku jest wspaniała załoga, doskonale rozumiejąca grę zespołową, mająca świadomość, że albo wygramy jako zespół, albo przegramy jako jednostki, każdy z osobna – chwali się dyrektor zwycięskiej lecznicy.
Drugie miejsce wśród placówek z najwyższym kontraktem również zajmuje placówka z Łódzkiego – działający od ponad 20 lat Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, liczący 875 łóżek i rocznie przyjmujący ok. 90 tys. pacjentów.
– Gdy 11 lat temu stanowisko dyrektora obejmowała dr n. med. Monika Domarecka, placówka był w bardzo złej kondycji finansowej i wykazywała straty. Z roku na rok kondycja finansowa ulegała poprawie, a szpital rozwijał się, inwestował oraz przyłączał inne jednostki, tworząc jeden z największych szpitali klinicznych w Polsce – mówi Joanna Barden z działu organizacyjnego szpitala. Dziś CSK UM wykazuje zyski, a jego sytuacja finansowa jest stabilna.
– Dzięki łączeniu struktur uzyskuje coraz wyższy poziom rankingujący w NFZ i ma możliwość wyższego kontraktowania świadczeń, bo wzrasta nasza pozycja jako kontrahenta. Zyskujemy możliwość przesuwania środków oraz optymalizacji zatrudnienia – wylicza Joanna Barden. I podkreśla, że charakter wielospecjalistycznego szpitala klinicznego daje dużo większe możliwości diagnostyczne i lecznicze, a dyrekcja inwestuje w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny.
CSK UM bierze udział w komercyjnych i niekomercyjnych badaniach klinicznych, a także projektach finansowanych przez np. NCBiR, EIT Health czy resort zdrowia. – Bardzo ważne jest docelowe stworzenie wielospecjalistycznej jednostki działającej na poziomie ogólnopolskim, świadczącej usługi medyczne na najwyższym poziomie, wprowadzającej innowacyjne rozwiązania diagnostyczne oraz w sposób ciągły podnoszącej jakość świadczonych usług. Jednym z priorytetów jest również konsekwentna cyfryzacja we wszystkich obszarach działalności – wylicza Joanna Barden.
Już dwa lata temu CSK UM miał w planach rozwój i dalszą rozbudowę. Dziś szpital pracuje nieco inaczej. Ze względu na sytuacje epidemiologiczną musi skupić się na bezpieczeństwie pacjentów i personelu. W tym roku powstała pracownia wirusów oddechowych zakładu diagnostyki laboratoryjnej CSK UM – największa pracownia oznaczająca Covid -19 w województwie.