Marek Tomków został nowym prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej

W sobotę, 27 stycznia, farmaceuci wybrali nowego prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej. Został nim dotychczasowy wiceprezes Rady Marek Tomków.

Publikacja: 28.01.2024 19:08

Wybory szefa NRA odbyły się w atmosferze zamieszania

Wybory szefa NRA odbyły się w atmosferze zamieszania

Foto: www.sxc.hu

Teoretycznie nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, bo był on jedynym kandydatem na to stanowisko. Za jego wyborem głosowało 237 delegatów, przeciwko: 64. Osiem osób wstrzymało się od głosu.

Problem w tym, że na kilka dni przed wyborami pojawiła się informacja dotycząca tego, że nie powinien on kandydować na to stanowisko, bo wcześniej szefem Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz delegatem na IX Krajowy Zjazd Aptekarzy został w nieuprawniony sposób.

Chodzi o to, że Ministerstwa Zdrowia wpłynęło anonimowe pismo wskazujące, że Tomków został błędnie wybrany na szefa Opolskiej Izby Aptekarskiej, bo apteka, której jest właścicielem, należy do okręgu częstochowskiego a nie opolskiego. A to jest sprzeczne z ustawą o zawodzie farmaceuty z 2021 r. Z jej zapisów wynika, że kierownik apteki powinien być zapisany do tej Izby, na terenie której pracuje, a Olesno, gdzie Tomków ma aptekę, jest terenem izby częstochowskiej. Dlatego też nie może być delegatem Izby, a tym samym uczestniczyć w wyborze prezesa NRA. Zdaniem autorów donosu został też błędnie wybrany na prezesa opolskiej izby.

Czytaj więcej

Zamieszanie z wyborami u aptekarzy

Tomków nie zgadzał się z tymi zarzutami. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreślał, że jego mandat jest ważny a zarzuty nieprawdziwe.

Marek Tomków dał się poznać jako zwolennik tzw. ustawy „Apteka dla aptekarza” utrudniającej tworzenie sieci aptek. Przeciwnicy nowego szefa NRA obawiają się, że Tomków zajmując to stanowisko, będzie faworyzował tzw. starych farmaceutów.

A jest o co walczyć. W ubiegłym roku sprzedaż całego rynku aptecznego wyniosła ponad 50 mld zł i w porównaniu do 2022 r. poszła w górę o 9,5 proc.

Rynek zdrowia
Zdrowie to nie tylko brak choroby
Rynek zdrowia
Zamieszanie z wyborami u aptekarzy
Rynek zdrowia
Izabela Leszczyna nie chce płacić kary za Adama Niedzielskiego
Rynek zdrowia
Ruszył Kongres Osób z Niepełnosprawnościami
Rynek zdrowia
Na styku wyobraźni i zdrowia dzieje się magia pediatrycznych innowacji