Miejsca pracy zagrożone

Zwolnienia grupowe mogą pobić w tym roku rekord dekady po planowanych na jesień cięciach zatrudnienia. Jednocześnie część branż, z e-commerce na czele, szuka pracowników.

Aktualizacja: 28.08.2020 10:36 Publikacja: 27.08.2020 21:00

Miejsca pracy zagrożone

Foto: Adobe Stock

Sieci handlowe Carrefour, Hebe, Tesco i Auchan, oddział spółki lotniczej Pratt & Whitney czy gliwicka fabryka Opla – to tylko część firm, które w ostatnich tygodniach informowały o planach redukcji etatów. Kolejne szykują banki. Źle rokuje także lipcowy spadek produkcji budowlano-montażowej.

– Jesienią zdecydowanie wzrośnie liczba osób szukających pracy – uważa Łukasz Gajek, dyrektor w firmie Lee Hecht Harrison DBM Polska, która jest liderem usług outplacementu, czyli wsparcia dla zwalnianych. Na najbliższe miesiące LHH DBM ma zaplanowane dwa razy więcej projektów niż w czasie kwietniowej fali zwolnień związanych z lockdownem. – To efekt wypracowanych w ostatnich tygodniach planów restrukturyzacji, które obejmą ponad dwa razy większą liczbę pracowników z różnych branż – wyjaśnia Gajek.

Czytaj także: Nadciąga chłodna jesień na rynek pracy

Nie da się więc uniknąć znacznego wzrostu skali zwolnień grupowych, które już po siedmiu miesiącach br. były największe od 2014 r. i na koniec lipca objęły 45,8 tys. osób. To o ponad 40 proc. więcej niż w całym 2019 r. Jeśli druga fala cięć kadrowych w firmach dorówna wiosennej, to w końcu roku skala zwolnień grupowych może pobić rekord dekady. – Dołek na rynku pracy dopiero przed nami – potwierdza Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP. Przypomina, że ten rynek reaguje z opóźnieniem na spadek przychodów firm. Według niego bezrobocie rejestrowane, które utrzymało się w lipcu na poziomie 6,1 proc., wzrośnie pod koniec roku co najmniej do 7–8 proc. Ale faktyczne skutki pandemii pokażą dopiero dane za IV kwartał i początek 2021 r.

Większym optymistą jest Andrzej Kubisiak, wiceszef Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak twierdzi, choć jesienią można się spodziewać sezonowego wzrostu bezrobocia, to nie będzie on dramatyczny, o ile druga fala pandemii nie wymusi ponownego zamrożenia gospodarek w Europie, bo rynek pracy podtrzymają przemysł i sprzedaż detaliczna.

Jak zaznacza Łukasz Gajek, planowane redukcje nie są prostą reakcją na załamanie biznesu, jak wiosną. Wiele z nich jest skutkiem głębszych zmian związanych z przyspieszoną przez pandemię transformacją biznesu – widoczną szczególnie w handlu, gdzie tradycyjną sprzedaż wypiera e-commerce, oraz w bankowości. Prowadzi to do zwolnień, ale też zwiększa popyt na nowych pracowników.

Rynek pracy
Wiosenne ożywienie w ofertach pracy. Te branże mają najwięcej ogłoszeń
Rynek pracy
Maj ożywił polski rynek pracy
Rynek pracy
Rośnie liczba ofert pracy w Polsce, spada bezrobocie. Jaki jest powód?
Rynek pracy
Rynek pracy staje się główną przyczyną inflacji
Rynek pracy
Martha Stewart: Ameryka popadnie w ruinę, jeśli ludzie nie wrócą do pracy biurowej