Już tylko zgoda UOKiK-u dzieli niemiecki fundusz z rynku PRS (najem instytucjonalny mieszkań) TAG Immobilien od przejęcia kontroli nad notowanym na Catalyst Robygiem, graczem numer jeden na rynku sprzedaży lokali w Polsce (3,53 tys. umów w ciągu trzech kwartałów br. lokali). Zamknięcie największej w historii polskiego rynku deweloperskiego transakcji spodziewane jest w I kwartale przyszłego roku.

Wartość Robyga została oszacowana na 3,15 mld zł (694 mln euro), ale deweloper wcześniej wypłaci sprzedającemu, funduszowi z grupy Goldman Sachs, dywidendę do 700 mln zł (154 mln euro). TAG Immobilien na zakup akcji wyłoży 2,45-2,55 mld zł (540-560 mln euro). Niemcy zorganizują finansowanie pomostowe w wysokości do 730 mln euro – uwzględniając 200 mln na potencjalną spłatę zadłużenia Robyga i nakłady na obrotówkę. W 2022 r. będą się starali refinansować te wydatki na rynku kapitałowym (spółka jest notowana na giełdzie, jest też emitentem obligacji).

Na początku 2018 r. Goldman Sachs ściągnął Robyga z warszawskiej giełdy kosztem ponad 1 mld zł.

Celem TAG Immobilien jest wzmocnienie pozycji na rynku PRS nad Wisłą, w tym wejście do Warszawy. Spółka przejęła już na przełomie lat 2019-2020 wrocławskiego dewelopera Vantage, w maju tego roku na rynek najmu trafiły pierwsze lokale platformy Vantage Rent. Dzięki posiadaniu dwóch firm deweloperskich TAG Immobilien planuje do 2028 r. zbudować portfel ponad 20 tys. mieszkań na wynajem w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Krakowie i Łodzi.

Sam Robyg ma dziś w produkcji i planach 23 tys. mieszkań, z czego 12 tys. może zasilić portfel PRS TAG Immobilien, a około 11 tys. zostać sprzedanych Kowalskim. Vantage po przejęciu prowadzi podobną dwutorową politykę.