Francuska firma badania rynku zbożowego Stratégie Grains przewiduje, że w tym roku zbiory pszenicy zwyczajnej (soft) w Unii Europejskiej i W. Brytanii wyniosą 128 mln ton, o 13 proc. mniej niż w poprzedniej kampanii.

We Francji, która jest największym w Unii producentem tego zboża, zbiory zmalały o ok. 25 proc. do ok. 29-30 mln ton z powodu suszy na wiosnę i zniszczonych zasiewów na jesieni na skutek ulewnych opadów. Dramatyczny spadek w zachodniej Francji i różna wydajność w całym kraju przeważyły ostatecznie nad lepszymi wynikami z północnej i wschodniej części kraju. Natomiast jakość francuskiej pszenicy jest dobra — pisze Reuter.

W Niemczech, drugim największym kraju pszenicznym, zbiory zmaleją o 6,8 proc., ale nadal będzie to przyzwoite 21,48 mln ton — oceniają spółdzielnie rolników. — Żniwa w Niemczech w zasadzie skończyły się — stwierdził jeden niemiecki analityk. — Mamy zbiory normalnej wielkości rozsądnej jakości, w Niemczech nie doszło do klęsk podczas żniw, czego doświadczyły Francja i W. Brytania — dodał.

W trzecim kraju liczącym się na rynku pszenicy, Polsce, zbiory będą większe o 5 proc. i wyniosą 11,75 mln ton — ocenia Wojciech Sabarański z firmy Sparks Polska. — Dzięki bardzo sprzyjającej pogodzie żniwa pszenicy znacząco przyspieszyły w ostatnich dniach. Na południu, zachodzie i wschodzie kraju zabrano ok. 80-90 proc. zasiewów. Tradycyjnie na północy Polski prace są mniej zaawansowane, wykonano je w ok. 65-70 procentach. W wielu regionach parametry jakości tegorocznej pszenicy są całkiem przyzwoite. Większość spełnia kryteria młynarskie — powiedział.

Maklerzy oceniają, że zbiory brytyjskiej pszenicy zmaleją o ok. 35 proc. do 10-10,5 mln ton na skutek mniejszych zasiewów. Według danych z 11 sierpnia, pszeniczne żniwa na Wyspach zakończono w 47 procentach — stwierdziła rada rozwoju rolnictwa i ogrodnictwa (AHDB). „W większości regionów zaczęto zbierać ozimą pszenicę w sprzyjających w większości warunkach— dodała.