Cena ziaren kawy arabika z dostawą w maju wyniósł nieco poniżej 2,47 dolarów za funt (4,76 euro/kg). Obawy o mniejsze dostawy spowodowane warunkami pogodowymi w Brazylii – ważnym regionie uprawy arabiki – oraz wyższe koszty transportu spowodowały skok cen. Firmy takie jak Starbucks, Lavazza, Illy i Douwe Egberts używają ziaren arabiki. Od miesięcy zmniejszają się zapasy ziarna. Także palarnie kawy notują coraz mniejsze zapasy ziaren arabiki. Najniższy od dwóch dekad. Niektóre palarnie zaczęły sięgać po tańsze ziarna odmiany robusta.

W styczniu 18 000 ton kawy robusta zostało wysłanych z Wietnamu i Indonezji do magazynów w Antwerpii, Amsterdamie i Londynie – informuje Reuters. W Antwerpii znajduje się największy na świecie magazyn kawy. Przez cały czas w porcie przechowywanych jest 250 000 ton ziaren, które czekają na ponowny eksport do innych krajów, głównie na terenie Unii Europejskiej. W 2020 roku Włochy wyprodukowały 616 tys. ton palonej kawy, najwięcej w UE. Niemcy wyprodukowały 571 tys. ton, Francja 149 tys. ton, Holandia 134 tys. ton, Hiszpania 128 tys. ton, a Szwecja 88 tys. ton – wynika z danych firmy analizującej światowy rynek kawy International Communicaffe.

Niektórzy handlarze kawy zaczęli zmniejszać koszty transportu, pakując duże worki ziaren na statki drobnicowe. Statki te przewożą ładunki zwykle zbyt duże, aby zmieściły się w standardowym metalowym kontenerze transportowym. Handlarze kawy od lat nie korzystali ze statków do przewozu drobnicy ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia ziaren, jeśli pada deszcz podczas załadunku i rozładunku – pisze „The Brussels Times”. Mimo to firmy stają w obliczu zwiększonych kosztów i przerzucają je na klientów. To oznacza podwyżki cen kawy w sklepach i kawiarniach w tym także w dużych sieciówkach jak Starbucks. Nadzieję daje perspektywa dobrych tegorocznych zbiorów w Brazylii, która otrząsnęła się po zeszłorocznej katastrofie.

Czytaj więcej

Kryzys klimatyczny zagraża kawie, orzechom nerkowca i awokado