Paluszki Obamy – kłopotliwy przysmak

Każdy sposób na wyróżnienie produktu spośród masy innych jest dobry. Tak rozumowali widać specjaliści od sprzedaży niemieckiej firmy Sprehe, którzy wypuścili na rynek nowy przysmak: paluszki Obamy.

Aktualizacja: 20.03.2009 06:52 Publikacja: 20.03.2009 01:38

Na opakowaniu możemy przeczytać, że to „delikatne, soczyste kawałki piersi kurczaka, panierowane i usmażone”.

Nowy amerykański prezydent jest w Niemczech bardzo popularny.

W ramach obamomanii pojawiły się koszulki Obamy, lalki Obamy czy paski do spodni Obamy. Dlaczego więc nie paluszki?

Sprehe – firma specjalizująca się w produkcji mrożonek – liczy na sukces, tym bardziej że w Niemczech amerykańska kuchnia oraz styl życia stały się bardziej popularne. – Amerykanie są bardziej zrelaksowani. W przeciwieństwie do nas, sztywnych Niemców, do kanclerz Angeli Merkel – tłumaczyła dziennikarzowi „Spiegel Online” Judith Witting, dyrektor Sprehe ds. sprzedaży.

Kierownictwo Sprehe nie przywidziało jednak kłopotów: nazwa produktu jest dwuznaczna, toteż w żadnym z lokali Marty Gessler, znanej warszawskiej restauratorki, paluszki Obamy nie miałyby szans na znalezienie się w menu. – Skojarzenie jedzenia z częścią ciała człowieka nie jest zbyt fortunne – mówi „Rz” Gessler. – Nawet jeśli jest to Obama.

Marketingowcy Sprehe nie zdawali sobie sprawy również z tego, że paluszki Obamy mogą zostać odebrane jako przejaw rasizmu. W Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza na rolniczym Południu, utrwalił się stereotyp Murzyna żywiącego się soul food – kurczakami i arbuzami. Dlatego działaczom organizacji antyrasistowskich paluszki Obamy źle się kojarzą.

– Wybór Obamy na prezydenta przełamał wiele stereotypów. Nie wszyscy jednak odnajdują się w tej sytuacji – ubolewa Marcin Kornak, naczelny antyrasistowskiego pisma „Nigdy więcej”. – Dotyczy to również niektórych producentów żywności, takich jak Sprehe.

Na opakowaniu możemy przeczytać, że to „delikatne, soczyste kawałki piersi kurczaka, panierowane i usmażone”.

Nowy amerykański prezydent jest w Niemczech bardzo popularny.

Pozostało 90% artykułu
Publicystyka
Tomasz Grzegorz Grosse, Sylwia Sysko-Romańczuk: Gminy wybiorą 3 maja członków KRS, TK czy RPP? Ochrona przed progresywnym walcem
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Dlaczego Tusk przerwał Trzeciej Drodze przedstawianie kandydatów na wybory do PE
Publicystyka
Annalena Baerbock: Odważna odpowiedzialność za wspólną Europę
Publicystyka
Janusz Lewandowski: Mój własny bilans 20-lecia
Publicystyka
Artur Bartkiewicz: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego tym razem Lewicy miałoby się udać?
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił