Reklama

Listy do "Rz"

Z głębokim żalem informujemy, że 17 kwietnia zmarł w Londynie Świętej Pamięci Albin Tybulewicz, Przyjaciel i Dobroczyńca środowiska Ruchu Młodej Polski.

Publikacja: 24.04.2014 23:13

Z głębokim żalem informujemy, że 17 kwietnia zmarł w Londynie Świętej Pamięci Albin Tybulewicz, Przyjaciel i Dobroczyńca środowiska Ruchu Młodej Polski.

Urodzony w 1929 roku na Wołyniu, jako dziecko wraz z rodziną był deportowany w głąb Związku Radzieckiego. Wraz z Armią Andersa przedostał się do Iranu, a później do Indii. Tam ukończył polskie gimnazjum i rozpoczął edukację w języku angielskim. Po wojnie osiedlił się w Londynie. Ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Londyńskiego. W życiu zawodowym był wybitnym tłumaczem literatury naukowej z języka rosyjskiego na angielski.

Przede wszystkim był jednak żarliwym i ofiarnym patriotą, żyjącym sprawami Ojczyzny. Jako działacz emigracyjnego Stronnictwa Narodowego wchodził w skład jego władz. Pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Politycznego SN. Po powstaniu opozycji demokratycznej w Polsce stał się łącznikiem SN ze środowiskami opozycyjnymi w kraju, w szczególności Ruchem Młodej Polski. Był inicjatorem wydawania londyńskiej edycji „Polityki Polskiej" i wspierał finansowo działalność wydawniczą środowiska RMP.

Po odzyskaniu niepodległości został działaczem ZChN. Był przyjacielem i współpracownikiem Wiesława Chrzanowskiego, którego uznawał za swój najważniejszy autorytet w sprawach politycznych.

Był jednym z najbardziej aktywnych i ofiarnych działaczy Polskiego Ośrodka Katolickiego na Ealingu. Wraz z żoną Tuliolą stworzył Food for Poland Found, był jego prezesem w latach 1980–1984. Charytatywną pomoc dla Polski tej organizacji, zwłaszcza w trudnym czasie stanu wojennego, trudno przecenić.

Reklama
Reklama

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Albina Tybulewicza była Jego wrażliwość na ludzkie po-?trzeby. Konsekwencję tego sta-?nowiła Jego wielka ofiarność, której towarzyszył talent organizacyjny.

Albin Tybulewicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego pogrzeb odbędzie się w Londynie, w polskim kościele na Ealingu, 30 kwietnia.

Żegnamy Go z wielkim żalem. Pozostanie w naszej pamięci i modlitwach.

—Środowisko Ruchu Młodej Polski

Publicystyka
Marek Migalski: Grzegorz Braun stanie się przyczyną rozpadu PiS?
Publicystyka
Jan Zielonka: Lottokracja na ratunek demokracji
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Pożar w PiS. Czy partia bezpowrotnie straciła część wyborców na rzecz obu Konfederacji?
Publicystyka
Grzegorz Rzeczkowski: Odpowiedź na wywiad z Jackiem Gawryszewskim
Publicystyka
Jakub Sewerynik: Komu przeszkadzała Chanuka w Pałacu Prezydenckim?
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama