Obecnie bardziej niż kiedykolwiek dotąd nasilające się ze strony Chin retoryczne i militarne zastraszanie zagraża pokojowi i stabilności w regionie. Wszystko to wpłynie na bezpieczeństwo i dobrobyt świata. Jak co roku członkowie ONZ spotykają się w Nowym Jorku. Warto przypomnieć przywódcom, że wszystkie narody – w tym mieszkańcy Tajwanu – zasługują na to, aby ich głos został wysłuchany i by mogli wspólnie działać stawiając czoła obecnym wyzwaniom dla dobra świata.
Tajwan, jako „latarnia” demokracji w Azji i siła na rzecz dobra na świecie, jest wartościowym partnerem, który może pomóc w przezwyciężeniu globalnych wyzwań. Od wybuchu pandemii COVID-19 Tajwan oferuje pomoc humanitarną na całym świecie, łącznie z przekazaniem niezbędnych maseczek i materiałów medycznych, opracowuje również i dystrybuuje własną szczepionkę. Tajwan przekazał także ponad 550 ton pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy w wyniku rosyjskiej inwazji na ich kraj oraz ponad 40 milionów dolarów w formie darowizn dla ukraińskich uchodźców.
Czytaj więcej
Lin Wen-Huang, zastępca szefa Sztabu Generalnego armii Tajwanu, zapowiedział, że Tajwan "będzie realizować prawo do samoobrony" i "kontratakować", jeśli chińskie okręty pojawią się na wodach terytorialnych Tajwanu, a chińskie samoloty naruszą przestrzeń powietrzną wyspy.
Tajwan angażuje się również w walkę ze zmianami klimatu, opracowując plan zerowej emisji netto dwutlenku węgla do 2050 r. oraz strategie prowadzące do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju przyjęte przez ONZ. Jako 22. co do wielkości gospodarka na świecie pod względem PKB i główny producent półprzewodników, Tajwan odgrywa kluczową rolę w globalnych łańcuchach dostaw. Jako obrońca demokracji Tajwan działa na rzecz zachowania status quo i wspierania opartego na prawie porządku międzynarodowego. Podczas gdy Chiny używają przymusu, by eksportować autorytarny system za granicę, Tajwan jest przykładem wolnego i otwartego społeczeństwa.
Niestety Tajwan nie może uczestniczyć w największym i najważniejszym forum współpracy międzynarodowej ze względu na nieustające blokady nakładane przez Chińską Republikę Ludową (ChRL). Celowo łącząc zasadę „jednych Chin” z rezolucją 2758 Zgromadzenia Ogólnego ONZ – rezolucją, która ok. 50 lat temu określiła, kto reprezentuje „Chiny” w organizacji – Pekin wprowadza w błąd świat, rozpowszechniając błędne przekonanie, że Tajwan jest częścią ChRL. Wbrew tym nieprawdziwym twierdzeniom rezolucja nie określa stanowiska w sprawie Tajwanu ani nie zawiera słowa „Tajwan”. Obowiązujący od wielu lat status quo mówi, że Republika Chińska (Tajwan) i ChRL są pod odrębnymi jurysdykcjami, żadna ze stron nie jest podporządkowana tej drugiej. Naród Tajwanu może być reprezentowany w społeczności międzynarodowej jedynie przez wolny i demokratycznie wybrany rząd.