Przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie dobiegł końca proces oskarżonych w tej sprawie. Prokurator płk Jakub Mytych uznał, że oskarżeni dopuścili się zarzuconych mu czynów - łamiąc polskie prawo oraz konwencje: haską i genewską. Ostrzelali niebroniony obiekt cywilny".

Mieli taki zamiar i dostali taki rozkaz. Twierdzenie, że celowali gdzie indziej, jest linią obrony - uznał oskarżyciel.

Informacja o proponowanych karach dla polskich żołnierzy spotkała się z natychmiastową reakcją internautów (pisownia oryginalna):

qwerty: Wojna zza biurka wygląda ładnie... a jakby panom prokuratorom zaświstało koło uszu trochę ołowiu to raczej by się konwencją nie zasłaniali... Wszyscy jakby zapomnieli, że tam sie toczy wojna partyzancka i CAŁA druga strona to cywile!  Siedzi sobie Abdul przed chatką i drapie się po turbanie. Widzi żołnierza wroga, wyciąga kałasza i wali ile wlezie do "okupanta"! Rozkaz ma od starszyzny plemiennej i od Allaha a nie od generała siedzącego za biurkiem w bazie o 500 km dalej.żołnierz: Dajcie tym żołnierzom święty spokój  Tam gdzie jest wojna , tam są ofiaryniestety

zorro: Prokuratura rząda? To my - społeczeństwo - żądamy, aby odsunąć takich prokuratorów od wykonywania obowiązków!!! Kogo oni reprezentują ??? bo na pewno nie  Polaków !!!! idąc ich tokiem myślenia to wszyscy amerykańscy żołnierze powinni już dawno siedzieć !!!

Januszek181951: Prokuratorzy wojskowi, którzy zazwyczaj mają niewiele do roboty, gdy dorwali tę sprawę, to aż podskoczyli z radości, chcą się na niej wybić: awanse, nagrody, podwyżki !!!... Tylko że żołnierze Najjaśniejszej Rzeczpospolitej nie pojechali do Afganistanu na wycieczkę, tylko na wojnę, a na wojnie. cywilne ofiary się zdarzają !... Proponuję stworzyć kompanię z prokuratorów wojskowych i wysłać ich na wojnę do Afganistanu, punkt widzenia, zmieni im się o 100%,czyli zaczną inaczej śpiewać !!!

ozzi: Państwo powinno chronić swoich żołnierzy a nie karać w poPISowym procesie. Boże... jak żołnierze maja teraz reagować na rozkazy? Cały świat się z nas śmieje?.

Internauci są oburzeni działaniem prokuratury. Ale wystarczy obejrzeć jeden z amerykańskich filmów wojennych, by wiedzieć, że zjawisko nadużywania władzy, jaką daje karabin, jest na wojnie stare jak świat. Jeśli wina żołnierzy zostanie udowodniona, trudno zgodzić się z internautami, którzy chcą ich uniewinnienia. Zabijanie cywilów to jedna z największych zbrodni wojennych.

A jakie jest Państwa zdanie?