Iran ostrzegał Rosję przed zamachem terrorystycznym w Moskwie

Iran poinformował Rosję o możliwości przeprowadzenia poważnej "operacji terrorystycznej" na jej terytorium przed masakrą w sali koncertowej pod Moskwą w zeszłym miesiącu - informuje agencja Reutera powołując się na trzy źródła.

Publikacja: 01.04.2024 16:03

Funkcjonariusze policji przed spaloną salą koncertową Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą

Funkcjonariusze policji przed spaloną salą koncertową Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą

Foto: AFP

W najtragiczniejszym ataku terrorystycznym w Rosji od 20 lat zginęły co najmniej 144 osoby. Do ataku na halę koncertową Crocus City Hall przyznali się bojownicy Państwa Islamskiego.

Przed atakiem Stany Zjednoczone oficjalnie ostrzegały Rosję, że może dojść do ataku islamskich bojowników, jednak władze kraju nie uwierzyły w ostrzeżenia USA i zbagatelizowano te informacje.

Agencja Reutera informuje, że ostrzeżenie wydali także Irańczycy, sojusznicy Moskwy. 

Czytaj więcej

Atak na Crocus City Hall. Dossier Center: Kreml był świadom zagrożenia ze strony ISIS

- Na kilka dni przed atakiem w Rosji Teheran podzielił się z Moskwą informacjami o możliwym dużym ataku terrorystycznym w Rosji, które zostały uzyskane podczas przesłuchań osób aresztowanych w związku ze śmiertelnymi zamachami bombowymi w Iranie — przekazało Reuterowi jedno ze źródeł.

Władze Iranu ostrzegały Rosję o możliwym ataku terrorystycznym

Władze Iranu aresztował w styczniu 35 osób, w tym dowódcę afgańskiego oddziału Państwa Islamskiego ISIS-Khorasan (ISIS-K), który miał mieć związek z zamachami bombowymi z 3 stycznia w mieście Kerman. W atakach zginęło prawie 100 osób. 

Drugie źródło agencji Reutera, które również prosiło o anonimowość, powiedziało, że informacje, które Teheran przekazał Moskwie o zbliżającym się ataku, nie zawierały konkretnych szczegółów dotyczących czasu i celu.

Czytaj więcej

Zamach pod Moskwą: Aresztowania również poza Rosją

Zamach pod Moskwą. Zginęły 144 osoby

- Oni (członkowie ISIS-K) zostali poinstruowani, aby przygotować się do znaczącej operacji w Rosji.... Jeden z terrorystów (aresztowanych w Iranie) powiedział, że niektórzy członkowie grupy już udali się do Rosji - powiedziało drugie źródło.

Trzecie źródło, wysoki rangą urzędnik ds. bezpieczeństwa, powiedział: "Ponieważ Iran od lat jest ofiarą ataków terrorystycznych, irańskie władze wypełniły swój obowiązek zaalarmowania Moskwy w oparciu o informacje uzyskane od aresztowanych terrorystów".

Agencja Reutera zwróciła się w tej sprawie do rzecznika Kremla. Dmitrij Pieskow odpowiedział, że „nic o tym nie wie”.

Przestępczość
Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka
Przestępczość
Kolejny atak nożownika w Sydney. Zaatakował w kościele
Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji
Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy
Przestępczość
Chcieli zarobić na medycznej marihuanie. Zasilili kasę międzynarodowego gangu