Poseł Konfederacji Grzegorz Braun poręczył za patostreamera. Marek M. na wolności

Sąd w Czechach wypuścił z aresztu ściganego listami gończymi Marka M., patostreamera o pseudonimie "Czujny", ponieważ za mężczyznę poręczył poseł Konfederacji Grzegorz Braun - podało RMF FM.

Publikacja: 07.03.2024 10:32

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Stacja poinformowała w czwartek, że po zatrzymaniu podejrzanego Marka M., pseudonim "Czujny", sąd w mieście Hradec Kralowe nie orzekł wobec mężczyzny aresztu i wypuścił go na wolność. Według ustaleń RMF FM, sąd otrzymał poręczenie od posła Konfederacji Grzegorza Brauna.

- Jedynym środkiem zabezpieczającym jest właśnie osobiste poręczenie posła na Sejm, z którego wynika gwarancja, że podejrzany będzie do dyspozycji organów ścigania i stawi się w postępowaniach jego dotyczących - powiedział stacji prok. Janusz Kowalski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Czytaj więcej

Ukrainiec skazany w Polsce już nie ucieknie przed karą

Jak podał Polsat News, informację o tym, że poseł Grzegorz Braun poręczył za Marka M. potwierdziła Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Marek M. "Czujny" zatrzymany w Czechach

Jak potwierdziła krakowska policja, 42-letni Marek M. z Krakowa został zatrzymany w Nachodzie w Czechach na początku marca. "Czujny" był poszukiwany od października 2023 r. Marek M. jest podejrzany o znęcanie się psychiczne i fizyczne wobec najbliższych oraz naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie funkcjonariuszy.

Za poszukiwanym mężczyzną wydano trzy listy gończe i kilka zarządzeń o ustalenie miejsca pobytu. Jeden z listów gończych wydała Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu. W grudniu 2023 r. wydano europejski nakaz aresztowania M.

Z uwagi na informacje, że "Czujny" chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej wyjechał z Polski i zaczął ukrywać się za granicą, podróżując po krajach Unii Europejskiej, w sprawę włączono europejską sieć współpracy policyjnej ENFAST. Policjanci ustalili, że poszukiwany dotarł do Czech z Niemiec.

Czytaj więcej

Zabójstwo policjantów we Wrocławiu. Nie sprawdzili, czy Maksymilian F. ma broń, dostali zarzuty

Marek M. prowadził transmisje w serwisie YouTube, ze względu na charakter prezentowanych przez niego treści media określały go mianem patostreamera.

Cytowani przez RMF FM śledczy wyrazili obawę, że decyzja czeskiego sądu utrudni doprowadzenie Marka M. przed sąd. Wcześniej stacja donosiła, że "Czujny" opuścił sąd wolny, a strona czeska przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie ekstradycji czeka na dokumenty z Polski. Czeski sąd nie zastosował wobec Marka M. żadnych środków zabezpieczających.

Przestępczość
Jak Samer A. znalazł się w Orlenie? ABW ostrzegała Daniela Obajtka
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przestępczość
Transmitował w sieci intymne nagrania żony
Przestępczość
Hakerzy mogą spać spokojnie. Skromny urobek cyberbiura
Przestępczość
Masowe zabójstwo na warszawskiej Woli. Podejrzani usłyszeli zarzuty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przestępczość
Nastolatkowie znęcali się nad ściśle chronionym ptakiem. Grozi im do pięciu lat więzienia