Grecja: Izraelski wywiad pomógł udaremnić zamach. "Związki z Iranem"

Greckie władze poinformowały o udaremnieniu ataku terrorystycznego wymierzonego w Żydów i cele związane z Izraelem. W związku z planami ataku aresztowano dwóch Pakistańczyków - podaje "Wall Street Journal" powołując się na przedstawicieli władz.

Publikacja: 29.03.2023 12:44

Akropol

Akropol

Foto: AFP

Greccy antyterroryści i funkcjonariusze wywiadu rozbili siatkę terrorystyczną - według greckiej policji planowała ona ataki w Grecji, których celem było "doprowadzenie do utraty życia przez niewinnych obywateli, ale także osłabienie poczucia bezpieczeństwa" w kraju.

Grecka policja informuje o aresztowaniu dwóch cudzoziemców. Według przekazywanych przez nią informacji cele, które miały zostać zaatakowane, miały "duże znaczenie symboliczne".

Minister ds. bezpieczeństwa publicznego, Takis Theodorikakos poinformował, że zatrzymani cudzoziemcy to obywatele Pakistanu.

Czytaj więcej

Iran zamierza uznać armie państw Unii Europejskiej za organizacje terrorystyczne

Minister zdradził też, że za planami zamachów miał stać Pakistańczyk mieszkający w Iranie. Osoba znająca szczegóły śledztwa twierdzi, że celem ataku miała być żydowska restauracja.

Według greckiej policji członkowie rozbitej siatki wybrali cel planowanego ataku, przygotowali plan ataku i otrzymali instrukcje. Grecka policja twierdzi, że siatka zamierzała pozyskać kolejne osoby do przeprowadzenia ataku. Śledztwo w tej sprawie trwa.

Rząd ajatollahów w Teheranie eksportuje terroryzm na Bliski Wschód i w inne części świata

Eli Cohen, szef MSZ Izraela

W prowadzonym przez Greków śledztwie pomagał greckim władzom izraelski wywiad, Mosad, który pomógł w wykryciu siatki i zidentyfikował jej związek z Iranem. 

Kancelaria izraelskiego premiera, cytowana przez "Wall Street Journal" podaje, że w toku śledztwa okazało się, iż siatka działająca w Iranie była częścią większej irańskiej sieci, zarządzanej z Iranu i rozciągającej się na wiele krajów.

Szef MSZ Izraela, Eli Cohen, na Twitterze podziękował greckiemu rządowi i wywiadowi za udaremnienie ataku wymierzonego w Żydów i Izrael.

"Rząd ajatollahów w Teheranie eksportuje terroryzm na Bliski Wschód i w inne części świata, tylko zdecydowane i wspólne stanowisko powstrzyma terrorystyczne działania irańskiego reżimu" - podkreślił Cohen.

Przestępczość
Czworo dzieci i dwoje dorosłych rannych w ataku nożownika we Francji
Przestępczość
W USA 279 strzelanin w 157 dni. W ostatniej zginęły dwie osoby
Przestępczość
Afganistan: Ktoś truje dzieci w wieku szkolnym, głównie dziewczęta
Przestępczość
Wojna w Ukrainie zakłóca powiązania mafijne
Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II