Tłum włamał się na posterunek w Pakistanie. Zlinczowali zatrzymanego mężczyznę

Tłum we wschodnim Pakistanie wtargnął w sobotę na posterunek policji, wyprowadził z aresztu muzułmanina oskarżonego o bluźnierstwo i zlinczował go.

Publikacja: 12.02.2023 14:32

Tłum włamał się na posterunek w Pakistanie. Zlinczowali zatrzymanego mężczyznę

Foto: AFP

Muhammad Waris przebywał w areszcie policyjnym w Nankana Sahib, w prowincji Pendżab, za zbezczeszczenie stron Koranu.

- Wściekły tłum dokonał szturmu na posterunek policji używając drewnianej drabiny, wywlókł go i pobił na śmierć - powiedział Waqas Khalid z lokalnej policji. - Po zlinczowaniu nadal nie byli zadowoleni i próbowali spalić jego ciało - dodał.

W zamieszkanym przez muzułmanów Pakistanie miało miejsce wiele przypadków zabójstw dokonywanych przez rozwścieczony tłum na osobach oskarżonych o bluźnierstwo, wśród których najbardziej głośny był lincz na obywatelu Sri Lanki w 2021 roku.

Bluźnierstwo jest bardzo delikatną kwestią w Pakistanie, gdzie nawet fałszywe oskarżenia mogą wzbudzić przemoc. Zgodnie z pakistańskim prawem, za oskarżenie o bluźnierstwo grozi kara śmierci.

Nagranie z incydentu zamieszczone w mediach społecznościowych pokazało setki młodych ludzi otaczających posterunek policji. Widać na nim, jak ludzie ciągną mężczyznę za nogi po ulicy, rozbierają go do naga i biją metalowymi prętami i kijami.

Premier, Shehbaz Sharif, potępił incydent i nakazał przeprowadzenie śledztwa. - Dlaczego policja nie powstrzymała agresywnego tłumu? Należy zapewnić rządy prawa - powiedział.

Międzynarodowe i pakistańskie grupy prawników twierdzą, że oskarżenia o bluźnierstwo są najczęściej wykorzystywane do zastraszania mniejszości religijnych i załatwiania osobistych zemst.

Przestępczość
Wojna w Ukrainie zakłóca powiązania mafijne
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem