Irańska agencja informacyjna Tasnim zidentyfikowała mężczyznę jako Mohsena Shekariego.

Według agencji informacyjnej Mizan, Shekari został oskarżony o zablokowanie ulicy i zaatakowanie maczetą członka sił bezpieczeństwa w Teheranie.

Shekari został aresztowany 25 września i skazany 20 listopada. Oskarżono go o "moharebeh", czyli "prowadzenie wojny przeciwko Bogu".

Zarzut ten był stawiany innym osobom od 1979 roku i grozi za niego kara śmierci.

Czytaj więcej

Irańczycy w proteście zbojkotują sklepy i banki

Aktywiści ostrzegają, że przeprowadzona egzekucja może sugerować, że co najmniej kilkanaście innych osób, które otrzymały podobne wyroki, zostanie zabitych.

Protesty trwają w Iranie od czasu, gdy 22-letnia Amini została rzekomo zabita w areszcie. Kobieta została aresztowana przez policję moralności za sprzeciwianie się przepisom dotyczącym hidżabu.

Od tego czasu protesty przekształciły się w żądania zmiany reżimu. 

Czytaj więcej

Iran likwiduje Policję Moralności. Kobiecego ubioru będzie pilnować technologia

Według organizacji Human Rights Activists in Iran, która śledzi protesty od początku, w demonstracjach zginęło co najmniej 475 osób. Władze zatrzymały ponad 18 tys. osób.

Według Amnesty International władze domagają się kary śmierci dla co najmniej 21 osób w procesach, które organizacja nazwała "pozorowanymi procesami mającymi na celu zastraszenie osób uczestniczących w powstaniu ludowym, które wstrząsnęło Iranem".