Amerykanka dowodziła batalionem ISIS. Stanie przed sądem

Amerykanka z Kansas, która dołączyła do ISIS i przewodziła żeńskiemu batalionowi w Syrii, została aresztowana i oskarżona przez prokuratorów federalnych o wspieranie i spisek w celu zapewnienia materialnego wsparcia zagranicznej organizacji terrorystycznej.

Publikacja: 29.01.2022 22:32

Amerykanka dowodziła batalionem ISIS. Stanie przed sądem

Foto: AdobeStock

Allison Fluke-Ekren została zatrzymana w Syrii i przetransportowana do aresztu FBI w piątek. Według oświadczenia Departamentu Sprawiedliwości, Fluke-Ekren chciała zrekrutować agentów do ataku na kampus uniwersytecki lub centrum handlowe w USA.

„Fluke-Ekren chciała udać się do centrum handlowego w Stanach Zjednoczonych, zaparkować pojazd pełen materiałów wybuchowych w piwnicy lub na poziomie garażu i zdetonować materiały wybuchowe w pojeździe za pomocą sygnału z telefonu komórkowego” – czytamy w oświadczeniu.

Fluke-Ekren została liderką jednostki bojowej w syryjskim mieście Rakka pod koniec 2016 roku. Jednostka składająca się wyłącznie z kobiet została przeszkolona w użyciu karabinów, granatów i pasów samobójców. Fluke-Ekren uczyła nawet dzieci, w tym własne, jak używać karabinów AK-47.

„Fluke-Ekren od wielu lat żarliwie wierzy w radykalną ideologię terrorystyczną ISIS. Podróżowała do Syrii, aby prowadzić lub wspierać brutalny dżihad. Fluke-Ekren przełożyła swoje ekstremistyczne przekonania na działanie, służąc jako przywódca i organizator batalionu wojskowego ISIS, bezpośrednio szkoląc kobiety i dzieci w używaniu karabinów szturmowych AK-47, granatów i pasów samobójców, aby wspierać mordercze cele Państwa Islamskiego” - podaje FBI w komunikacie.

Według dokumentów sądowych Fluke-Ekren przeprowadziła się do Egiptu w 2008 roku i przez następne trzy lata często podróżowała między Egiptem a Stanami Zjednoczonymi. Nie była w USA od 2011 roku. Prokuratorzy uważają, że przeprowadziła się do Syrii około 2012 roku. Na początku 2016 roku jej mąż został zabity w syryjskim mieście Tell Abyad podczas próby przeprowadzenia ataku terrorystycznego. W tym samym roku wyszła za mąż za członka ISIS z Bangladeszu, który zmarł pod koniec 2016 r. lub na początku 2017 r. Cztery miesiące po śmierci drugiego męża ponownie wyszła za mąż, tym razem za prominentnego przywódcę Państwa Islamskiego, który był odpowiedzialny za obronę Rakki.

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów