Obecnie w japońskich więzieniach jeden na pięciu skazanych jest seniorem. W przypadku starszych kobiet osadzonych w więzieniach 9 na 10 trafiło tam za drobne kradzieże - informuje Bloomberg.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci przestępczość w najstarszych grupach wiekowych w Japonii zwiększyła się czterokrotnie.

To efekt - jak czytamy w Business Insider - problemów z zapewnieniem przez państwo odpowiedniej opieki starzejącej się populacji tego kraju. Liczba seniorów mieszkających samotnie w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyła się o 600 proc. - podaje Bloomberg. Co druga starsza osoba przyłapana na kradzieży w sklepie mieszka samotnie - wynika z danych zebranych przez rząd. 40 proc. drobnych złodziei-seniorów przyznaje, że nie ma rodziny, lub ich rodzina rzadko utrzymuje z nimi kontakt.

Dla takich osób pobyt w więzieniu jest atrakcyjną alternatywą dla samotnego życia na wolności - czytamy w Business Insider.

- Podoba mi się tutaj. Wokół zawsze są ludzie, nie czuję się samotna. Kiedy ostatnio wyszłam na wolność obiecywałam sobie, że nigdy tu nie wrócę. Ale kiedy znalazłam się na wolności, nie mogłam przestać tęsknić (za więzieniem) - mówi jedna z osadzonych w rozmowie z Bloombergiem.

Japoński rząd, który zaczął zauważać rosnącą skalę problemu, podejmuje działania zmierzające do walki z rosnącą przestępczością wśród seniorów zwiększając środki przeznaczone na system opieki społecznej. Nie wiadomo jednak jak szybko uda się zaobserwować efekty tych działań.

- Dla niektórych życie na wolności jest trudniejsze, niż życie w więzieniu - przyznaje pracownik socjalny, Takeshi Izumaru.