Z uwagi na miejscowe przepisy nazwiska skazanego nie ujawniono. Miejscowe media opisują mężczyznę jako 59-letniego Nilsa M.

Sąd uznał M. winnym kradzieży obrazu Vincenta van Gogha z 1884 r. zatytułowanego "Plebania w Nuenen", "Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną" lub "Ogród wiosenny" oraz dzieła Fransa Halsa z 1626 r. "Dwóch śmiejących się chłopców z kuflem piwa".

Obraz van Gogha został skradziony w marcu 2020 r. z muzeum Singer Laren w pobliżu Amsterdamu. Płótno Halsa zniknęło z muzeum Hofje van Mevrouw van Aerden w Leerdam w sierpniu tego samego roku.

Czytaj więcej

Obraz "Zbawiciel świata" (Salvator Mundi) namalował prawdopodobnie Leonardo da Vinci
Najdroższy obraz świata u księcia na jachcie

Policji nie udało się odzyskać żadnego ze skradzionych dzieł sztuki, wycenianych na dziesiątki milionów euro.

Jak ustalili śledczy, obu kradzieży dokonał mężczyzna, który włamywał się do muzeów nocą, a następnie uciekał z łupem na skuterze, którym kierował jego wspólnik.

Oskarżony - w przeszłości karany za kradzieże dzieł sztuki - nie przyznał się do zarzutów. Sąd nie dał wiary jego wyjaśnieniom zaznaczając, że na miejscu obu przestępstw znaleziono DNA Nilsa M., czego mężczyzna nie umiał wytłumaczyć.

Sąd uznał, że skradzione obrazy to część narodowego dziedzictwa kulturowego o wielkiej wadze dla przyszłych pokoleń.

"Dlatego, biorąc pod uwagę kryminalną przeszłość oskarżonego, który według sądu jest niepoprawnym i wyrachowanym przestępcą, uznaje się maksymalną karę za odpowiednią" - stwierdził holenderski sąd, skazując mężczyznę na osiem lat pozbawienia wolności.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły