O zatrzymaniu poinformowała policja z hrabstwa Wiltshire. Według jej relacji, do zdarzenia doszło w czwartek po południu. W katedrze alarmy rozdzwoniły się, gdy osoba uzbrojona w młot usiłowała rozbić szklaną gablotę z Magna Carta.

Wielka Karta Swobód, wydana przez króla Jana bez Ziemi w 1215 roku, stała się trwałym symbolem rządów prawa. Dokument wystawiony w katedrze w Salisbury jest jednym z czterech zachowanych oryginalnych egzemplarzy.

Dziekan katedry poinformował, że podejrzany był w stanie przebić się przez jeden z dwóch szklanych ekranów, za którymi schowany jest cenny dokument. Ksiądz Nicholas Papadopulos pochwalił "odważnych" pracowników, którzy - jak powiedział - byli w stanie powstrzymać mężczyznę przez 12 minut, zanim na miejsce dotarła policja.

45-letni podejrzany został aresztowany pod zarzutem m.in. próby kradzieży i posiadania broni. Policja twierdzi, że Magna Carta nie została uszkodzona i nikt nie został ranny w czasie incydentu. Dokument został jednak tymczasowo zabrany, z powodu uszkodzonej witryny. "Przykro nam, że na razie nasza kopia Magna Carta nie będzie dostępna dla zwiedzających. Będzie dostępna od razu, jak tylko się da" - poinformowano w komunikacie.

Inne oryginały Magna Carta znajdują się w Lincoln Cathedral i British Library w Londynie. Ta ostatnia ma w swojej kolekcji dwa egzemplarze.

Katedra w Salisbury nie pierwszy raz w ostatnim czasie pojawia się w wiadomościach z Wielkiej Brytanii. Dwóch Rosjan, oskarżonych o przeprowadzenie w marcu ataku z użyciem środka Nowiczok na byłego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę Julię, oświadczyło podczas telewizyjnego wywiadu we wrześniu, że udali się do Salisbury, aby zobaczyć właśnie słynną katedrę, a nie po to, by kogoś otruć.

Oprócz Magna Carta, kościół w Salisbury słynie z najwyższej w Wielkiej Brytanii wieży katedralnej.