Państwowy bank VEB i prywatna En + Group, której największym udziałowcem jest miliarder Oleg Deripaska - jeden z zaufanych bogaczy Kremla, rozpoczynają realizację projektu zakładającego sprzedaż wody z jeziora Bajkał.
Zgodnie z projektem powstanie przedsiębiorstwo do butelkowania wody pitnej z największego słodkowodnego jeziora na świecie. Ma to się odbywać w ramach tworzenia Międzynarodowego Centrum Zasobów Wodnych. Inwestycje w projekt szacowane są na około 90 mln euro - powiedział Siergiej Ponomarienko, dyrektor wydziału rozwoju systemów produkcyjnych Grupy En +, cytowany przez agencję TASS.
Zdolność produkcyjna fabryki ma sięgać 1 miliarda litrów wody pitnej rocznie. Zatrudnienie w przedsiębiorstwie znajdzie 200-250 osób. Jak poinformował Ponomarienko, budowa fabryki rozpocznie się po całkowitej rekultywacji terenu Bajkalskiego Kombinatu Celulozowo-Papierniczego (BPPM), która zaplanowana jest na lata 2023-2024.
To właśnie ta fabryka odpowiada za dziesięciolecia zatruwania unikalnej przyrody Bajkału. BPPM, który został oddany do użytku w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku, został zamknięty jesienią 2013 roku, pozostawiając po sobie tzw. mono-miasto (miasta w sowieckiej Rosji, gdzie wszyscy pracowali w jednej wielkiej fabryce) Bajkalsk (12 tysięcy mieszkańców).
W ciągu 50 lat funkcjonowania zakładu zbudowanego nad brzegiem wyjątkowego jeziora, fabryka wyprodukowała 6,5 miliona ton odpadów stałych i płynnych, którego głównym składnikiem jest osad-lignina. Większość trującego szlamu wciąż zalega na terenie fabryki.