Reklama
Rozwiń

Bruksela ugina się pod lobbingiem mleczarzy

Parlament Europejski ma głosować kolejną poprawkę znacząco utrudniającą produkcję, jak i sprzedaż roślinnych alternatyw dla nabiału.

Aktualizacja: 21.04.2021 14:16 Publikacja: 21.04.2021 14:07

Bruksela ugina się pod lobbingiem mleczarzy

Foto: AdobeStock

Póki co już ponad 435 tys. konsumentów podpisało petycję sprzeciwiającą się wprowadzeniu poprawki 171 w życie i tym samym powstrzymanie cenzury produktów pochodzenia roślinnego. Jej założenia są bowiem szokujące, zakłada ona, aby żywność pochodzenia roślinnego nie mogła być sprzedawana nawet w rozpoznawalnych opakowaniach jak karton mleka lub kostka margaryny roślinnej. Nie będzie można wizualnie przedstawiać i oceniać jako „przywołujące” lub „imitujące” nabiał – np. obrazu przedstawiającego „wirujący” napój owsiany na opakowaniu. Nie będzie można prezentować nawet naukowo udowodnionego wpływu na klimat poprzez porównanie śladu węglowego roślinnego produktu z jego mlecznym odpowiednikiem – we wszystkich komunikatach, w tym w mediach cyfrowych i społecznościowych. Zakaz ma objąć nawet opisywanie żywności na bazie roślin, jej smaku lub funkcji poprzez odwołanie się do znanej terminologii „mleczarskiej”. Na przykład stosowanie sformułowań, takich jak „jest jak mleko”, „kremowy” lub „maślany” w celu poinformowania konsumenta o przeznaczeniu, teksturze lub smaku – i to zarówno w kontekście użycia na opakowaniu, jak i w reklamie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Przemysł spożywczy
Drożyzna i chęć ratowania żywności pcha nas po zakupy z przeceny. „To już nie wstyd”
Przemysł spożywczy
Chiny oszczędzają głównych producentów koniaku w UE. Zwolnią ich z ceł
Przemysł spożywczy
GIS wycofał piwo znanego polskiego producenta. Butelki mogą wybuchnąć
Przemysł spożywczy
Rośnie apetyt na małą czarną. Ile wart jest rynek kawy w Polsce?
Przemysł spożywczy
Kryzys żywnościowy ogarnia Rosję. Załamanie produkcji, bankructwa przetwórni