Reklama

Ryszard Piotrowski: konstytucja to dla PiS kłopotliwy przeciwnik

Obecna władza jest przeciwna konstytucji. Wielokrotnie to deklarowała mówiąc, że konstytucja jest przestarzała, postkomunistyczna i przejawiając pewne zachowania, które wskazują na lekceważenie obowiązującej konstytucji - uważa konstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski.

Aktualizacja: 16.06.2018 18:57 Publikacja: 16.06.2018 15:47

Ryszard Piotrowski

Ryszard Piotrowski

Foto: rp.pl

dgk

Dr Ryszard Piotrowski był wczoraj gościem rozgłośni RMF FM. Prowadzący rozmowę przytoczył słowa prawnika wypowiedziane we wtorek podczas zjazdu konstytucjonalistów:  "Pisałem wcześniej o naruszeniach konstytucji, ale to były przypadki. Obecnie mamy do czynienia z działaniami systemowymi, powstaje antykultura konstytucyjna".

- Bo tak jest - powiedział Ryszard Piotrowski. - Wielokrotnie pisałem o naruszeniach konstytucji przy różnych okazjach praktyki konstytucyjnej. Zebrałem je wszystkie w takim opracowaniu "Wartości i konstytucja. O dysfunkcjonalnej praktyce konstytucyjnej" - ono tak się nazywało - i tam mieliśmy do czynienia z pewnym podejściem polegającym na tym, że owszem, traktowano konstytucję instrumentalnie,  ale nie robiono z tego powodu do chwały. A teraz traktuje się konstytucję jako kłopotliwego przeciwnika i to znajduje uzasadnienie w takiej argumentacji, że właśnie tak trzeba, tak należy, bo za chwilę zostanie ona zmieniona - stwierdził prawnik.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Prawnicy
Ile zarabiają i czego się boją przyszli prawnicy. Raport ELSA o studentach prawa
Sądy i trybunały
Jest wniosek sędziów Trybunału Stanu. Chodzi o sprawę Małgorzaty Manowskiej
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Prawo karne
Przywłaszczył pocięte drewno. Sąd Najwyższy: to nie kradzież drzewa
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Reklama
Reklama