Wraca afera fakturowa w KOD. Mateusz Kijowski walczy o uniewinnienie

Na wokandę warszawskiego sądu wróci w kwietniu sprawa afery fakturowej w Komitecie Obrony Demokracji. Skazany w tym procesie Mateusz Kijowski składa apelację i domaga się uniewinnienia.

Publikacja: 28.02.2024 14:56

Lider KOD Mateusz Kijowski

Lider KOD Mateusz Kijowski

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Chodzi o głośną sprawę nieprawidłowości w rozliczeniach finansowych KOD, która wstrząsnęła bardzo popularnym niegdyś stowarzyszeniem społecznym i doprowadziła do jego marginalizacji.

Wyrok w aferze fakturowej KOD

Latem ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Pruszkowie skazał byłego lidera tego ruchu Mateusza Kijowskiego na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 4 tys. zł grzywny. Uznał go winnym poświadczenia nieprawdy w siedmiu fakturach wystawionych za rzekomą obsługę informatyczną KOD. Według sądu rachunki zostały wystawione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Czytaj więcej

Afera fakturowa w KOD. Sąd skazał Mateusza Kijowskiego

To jednak nie koniec tej sprawy. Jak poinformował „Rzeczpospolitą” obrońca Kijowskiego mec. Jacek Dubois, do sądu okręgowego złożył on apelację, w której wnosi o uniewinnienie jego klienta. - Sąd dokonał złej oceny dowodów. Nie oparł się na całym materiale dowodowym i w konsekwencji wyciągnął z niego złe wnioski – mówi adwokat.

Obrona chce uniewinnienia Mateusza Kijowskiego

Jego zdaniem w tej sprawie nie doszło do żadnego przywłaszczenia mienia. Dubois przekonuje, że faktury były wystawiane za zgodą władz stowarzyszenia i odzwierciedlały umowę miesięczną ryczałtową, która została zawarta na podstawie uchwały zarządu KOD.

- Sąd stwierdził, że nie jest to umowa ryczałtowa, dlatego, że był okres kiedy ona nie była wykonywana, nie rozumiejąc istoty umowy ryczałtowej. Ona funkcjonuje niezależnie od tego, czy jest wykonywana w danym miesiącu czy nie – informuje mec. Dubois.

W apelacji Kijowskiego podparto się m.in. orzecznictwem cywilnym.

- Wykazujemy, że ważność umowy ryczałtowej istnieje niezależnie od tego, czy w danym miesiącu jest ona wykonywana. Zależy to od ustaleń i woli strony. A taka była wola strony – dodał adwokat.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” warszawski sąd okręgowy ma rozpatrzyć tę apelację 9 kwietnia.

Sprawa byłego lidera KOD

Nie będzie to jednak pierwsza rozprawa przed tym sądem w sprawie faktur KOD. Batalia dotycząca nieprawidłowości w rozliczaniach finansowych ruchu trwa bowiem od czerwca 2018 r. Na ławie oskarżonych przed Sądem Rejonowym w Pruszkowie zasiadł wtedy Kijowski i skarbnik KOD Piotr Ch. Po ponad dwóch latach procesu pruszkowski sąd uznał Kijowskiego za winnego i skazał na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Drugiego mężczyznę uniewinnił.

Po apelacji prokuratury i obrony Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wyrok wobec obu oskarżonych i sprawa ponownie trafiła do pruszkowskiego sądu rejonowego. Tym razem sąd ten skazał obu mężczyzn na tę samą karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę. Właśnie od tego orzeczenia odwołał się Kijowski.

Były lider KOD konsekwentnie twierdzi, że jest niewinny. Przekonuje, że zawarł umowę ustną na obsługę informatyczną KOD, rzetelnie wykonywał swoje obowiązki, a wykonywanie przez niego prac potwierdził biegły. Według Kijowskiego afera fakturowa miała na celu usunięcie go z kierownictwa KOD i przejęcie władzy nad stowarzyszeniem. Jak mówi: - Nie ma wątpliwości, kto na tzw. aferze fakturowej zyskał, a kto stracił. To często definiuje sprawcę i ofiary. Osoby, które zainicjowały aferę odniosły korzyści, ich sytuacja życiowa się poprawiła.

Chodzi o głośną sprawę nieprawidłowości w rozliczeniach finansowych KOD, która wstrząsnęła bardzo popularnym niegdyś stowarzyszeniem społecznym i doprowadziła do jego marginalizacji.

Wyrok w aferze fakturowej KOD

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara