Orgia na plebanii. Ksiądz usłyszał zarzuty prokuratorskie

Cztery zarzuty prokuratorskie usłyszał ksiądz Tomasz Z., w którego mieszkaniu w Dąbrowie Górniczej w sierpniu 2023 r. odbyła się impreza o seksualnym charakterze. Jeden z jej uczestników stracił przytomność.

Publikacja: 11.01.2024 09:57

Orgia na plebanii. Ksiądz usłyszał zarzuty prokuratorskie

Foto: Adobe Stock

Jeden zarzut dotyczy nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, trzy pozostałe — przestępstw opisywanych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii i są związane z udzielaniem narkotyków.

- Jedno z nich dodatkowo jest powiązane z przestępstwem z rozdziału XXV Kodeksu karnego, w którym opisane są przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności - powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski. Nie podał jednak, o które dokładnie przestępstwo z tego rozdziału chodzi. Wiadomo tylko, że jest ono zagrożone karą do 8 lat więzienia. 

Co się stało u księdza w Dąbrowie Górniczej

Ksiądz Z., który był rezydentem w parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, zorganizował w swoim mieszkaniu na terenie parafii homoseksualną orgię. Gdy jeden z uczestników  imprezy stracił przytomność, inny wezwał pogotowie. Ksiądz Z. nie chciał jednak  otworzyć drzwi  ratownikom. Zrobił to dopiero po interwencji policji.

Oprócz dochodzenia prokuratorskiego swoje dochodzenie – w oparciu o przepisy prawa kanonicznego – prowadziła też kuria diecezjalna w Sosnowcu. Duchownego we wrześniu odwołano ze wszystkich podejmowanych funkcji i urzędów, ukarano upomnieniem i nakazano pokutę do czasu otrzymania decyzji Stolicy Apostolskiej.

Sam ks. Tomasz Z. oświadczył w mediach, że w jego mieszkaniu nie doszło do „orgii”, a publikacje na ten temat nazwał „uderzeniem w Kościół”.

Czytaj więcej

W jego mieszkaniu odbyła się orgia. Ksiądz z Dąbrowy Górniczej: To atak na Kościół
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność