Do zdarzenia doszło w miejscowości Wilga (województwo mazowieckie). Zatrzymany przez policjantów 17-letni kierowca motoroweru miał w organizmie 0,8 promila alkoholu.

W sądzie odbyła się rozprawa, w trakcie której nieletni został uznany winnym kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. - Sąd zastosował wobec niego nadzór kuratora, nadzór odpowiedzialny rodziców połączony ze składaniem okresowych sprawozdań oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 2025 roku. W wyroku sąd nakazał też oskarżonemu sporządzenie rozprawki na temat szkodliwości społecznej prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości — przekazała podkom. Małgorzata Pychner z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

Policjantka przyznaje, że interwencje z udziałem nieletnich pokazują, że młodzież często jest przekonana o swojej bezkarności z uwagi na wiek. Tymczasem nic bardziej mylnego. - Osoby po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 roku życia odpowiadają przed sądem rodzinnym za popełnione czyny karalne, czyli przestępstwa, przestępstwa skarbowe, wszystkie wykroczenia lub wykroczenie skarbowe. Wszystkie osoby po ukończeniu 17 lat odpowiadają już jak osoby dorosłe — wyjaśnia nadkom. Pychner.

Czytaj więcej

Nieletni może trafić do więzienia - Piotr Kosmaty o dojrzałości karnej