W swoim wystąpieniu Czarodziej miał podżegać do nienawiści przeciwko oraz obrażać Ukraińców, którzy znaleźli schronienie przed wojną w Polsce, przede wszystkim Warszawie. 

Chodzi o wypowiedź:

Jest takie powiedzenie. Jeżeli przygarniesz psa do domu, zaczynasz go karmić, dajesz mu dach nad głową i ten pies gryzie rękę, która go karmi, to ten pies jest do odstrzału. I o nic więcej tu się nie rozchodzi. Polacy z dobrymi serduszkami otworzyli ramiona, chcieli pomóc, chcieli być dobrzy. Nazjeżdżało się tego tutaj, w milionach i zamiast wykazać zwykłą ludzką wdzięczność, to nas Polaków na naszej ziemi traktują gorzej niż śmieci.

Rzecznik prasowa Prokuratory Okręgowej  w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz potwierdziła podczas z rozmowy z Radio Kolor, że prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz otrzymała zawiadomienie i jest ono analizowane pod kątem zaistnienia przesłanek do prowadzenia postępowania.

Czytaj więcej

Patoyoutuber "Kamerzysta" usłyszał wyrok za pobicie seniora

Prokurator bada okoliczności sprawy, ustala czy w sprawie zostały spełnione znamiona, czy też jakie dowody wymagają przeprowadzenia. To jest wstępna analiza zawiadomienia. [...] Zawiadomienie dotyczy czynów, które miałyby zostać popełnione i dotyczą one działania z pobudek nienawiści na tle zarówno rasowym, jak i wyznaniowym - dodała rzecznik. 

Jeśli prokuratura postawi Jakubowi Czarodziejowi zarzuty, może mu grozić do trzech lat pozbawienia wolności.