Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości mówił o obszernym projekcie nowelizacji prawa karnego, nad którym prace właśnie zaczynają się w Sejmie.

- Chcemy, by kary były na tyle surowe, żeby w sposób skuteczny odstraszały zwłaszcza tych najgroźniejszych i najbardziej niebezpiecznych przestępców. Chodzi o przestępców dopuszczających się zbrodni godzących w życie, zdrowie, wolność człowieka – sprecyzował Zbigniew Ziobro.

Jak mówił, projekt przewiduje „całą paletę zaostrzeń odpowiedzialności karnej”. – Łącznie z wprowadzeniem kary bezwzględnego dożywocia, które nie daje możliwości skazanemu za najokrutniejsze przestępstwo, czyli za zabójstwo w określonych warunkach, kiedykolwiek wyjść na wolność – podkreślił szef MS.

Projekt poszerza też skalę kar. - Dzisiaj są kary od miesiąca do 15 lat pozbawienia wolności. Teraz proponujemy, aby były kary od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności. Dajemy sądom znacznie większą elastyczność – wskazał Ziobro.

Jak dodał, niezależnie od zmian w Kodeksie karnym, wprowadzone zostaną również zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym. - Więzienie to nie sanatorium. To nie jest jego rola i miejsce, jakby chcieli niektórzy – stwierdził minister.

Czytaj więcej

Sejm rozpoczął pracę nad dużą nowelizacją KK. Będzie bezwzględne dożywocie