Żona znanego polityka usłyszała wyrok za jazdę po pijanemu

Dominika K., żona Ryszarda Kalisza, została uznana winną kierowania samochodem po alkoholu i narażenie na niebezpieczeństwo własnego syna. Za karę przez rok i 8 miesięcy ma wykonywać prace społecznie użyteczne oraz wpłacić 15 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Dostała też zakaz prowadzenia pojazdów przez 6 lat.

Publikacja: 20.05.2022 13:39

Dominika K. z małżonkiem Ryszardem Kaliszem

Dominika K. z małżonkiem Ryszardem Kaliszem

Foto: PAP/Grzegorz Momot

Wyrok zapadł w piątek w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza. Oskarżona pojawiła się  na ogłoszeniu wyroku.

Dominika K, która jest adwokatem, podobnie jak mąż, w lutym 2019 r.  prowadziła samochód w stanie nietrzeźwości. Potwierdziło to badanie wykonane po zatrzymaniu pijanej kobiety wiozącej syna na stacji benzynowej . Wykazało ono, że  K. miała we krwi  2,5 promila alkoholu. 

Sąd Rejonowy dla Warszawy Żoliborza uznał Dominikę K. za winną prowadzenia auta po pijanemu i narażenia syna na niebezpieczeństwo. Wymierzył jej łączną karę jednego roku i ośmiu miesięcy ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych przez 6 lat, wliczając czas od momentu zatrzymania prawa jazdy 15 lutego 2019 roku. Kobieta musi również wpłacić 15 tysięcy złotych na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej.

Kara jest nieco mniej surowa niż chciał oskarżyciel. Prokuratura wnosiła o wymierzenie kobiecie łącznej kary dwóch lat ograniczenia wolności polegającej pracach społecznych w wymiarze 30 godzin w miesiącu. Pozostałe żądania prokuratury sąd uwzględnił.

Obrona oraz kurator reprezentujący oskarżyciela posiłkowego, tj. syna oskarżonej, wnosiła o uniewinnienie Dominiki K.  argumentując, że dołączone do sprawy dowody "absolutnie nie wskazują na sprawstwo, czy też na winę oskarżonej".

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach