Jak informuje Portal Wielkopolski Wschodniej, do zdarzenia doszło w listopadzie 2019 roku w gminie Orchowo w powiecie słupeckim. 19-latka żyła z partnerem w nieformalnym związku. Gdy zaszła w ciążę, oboje się ucieszyli, ale potem kobieta doszła do wniosku, że nie jest gotowa na dziecko. Zdecydowała się na przerwanie ciąży. Zamówiła przez internet tabletki na wywołanie poronienia. Zakup został sfinansowany przez jej partnera, który zapłacił za pigułki 440 zł.

Czytaj też: Aborcja, gdy do niej dochodzi, winni są wszyscy, oprócz kobiety

Sąd Okręgowy w Koninie uznał mężczyznę za winnego występku z art. 152 Kodeksu karnego, który przewiduje odpowiedzialność karną dla osoby udzielającej kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3.

Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Skazano go na sześć miesięcy więzienia.

Sąd podkreślił, że oskarżony jest 16 lat starszy od partnerki, miał większe doświadczenie życiowe i wpływ na decyzję. Był też sześciokrotnie karany, a opinia na jego temat, po wywiadzie środowiskowym, jest negatywna. Ze względu na to sąd orzekł karę bez zawieszenia.

Wyrok jest nieprawomocny.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym prawem tj. ustawą z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, przerwanie ciąży jest dopuszczalne tylko w następujących przypadkach:

- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej

- badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu [przepis ten został uznany za niezgodny z konstytucją w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., lecz straci moc dopiero wraz z publikacją wyroku w Dzienniku Ustaw, co dotąd nie nastąpiło]

- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Przerwanie ciąży w innych przypadkach jest naruszeniem przepisów ustawy, o której mówi art. 152 kodeksu karnego i jest karalne.