Tak na łamach "Rzeczpospolitej" o spektaklu pisze redaktor Jacek Cieślak: "(...) najnowsza premiera Teatru Powszechnego >>Radio Mariia<<, wyreżyserowana przez ukraińską reżyserkę Rozę Sarkisian – spektakl o obchodzonej w 2037 roku 15. rocznicy upadku Kościoła katolickiego. Powszechny „przechwycił” formułę Radia Maryja i zawirusował ją radykalnymi, lewicowymi pomysłami. Prezenterzy tytułowego radia zawiadamiają o ucieczce księży, hierarchów, a także ludzi mediów oskarżonych o przestępstwa". 

Na ekranie z oczami zasłoniętymi czarnym paskiem pokazani są m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski oraz Tadeusz Rydzyk. Wśród poszukiwanych są także Rafał Z., pseudonim Endek i Jacek K., pseudonim Brat. Można powiedzieć, że to gotowy materiał dla „Wiadomości”, który pomoże ostrzec ich widzów przed tym, co się może stać, gdy PiS straci władzę. Ale spektakl ośmiesza też styl nagonek robionych przez TVP.

Jacek Cieślak, "Rzeczpospolita"

Czytaj więcej

Jacek Cieślak: Krytyka hipokryzji to nie atak

We wtorek Instytut Ordo Iuris poinformował, że przygotowuje w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstw z art. 196 i 257 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia grupy ludności ze względu na jej przynależność wyznaniową.

Spektakl „Radio Mariia” w reżyserii Rozy Sarkisian przedstawia Polskę, w której Kościół katolicki został zniszczony, świątynie zamieniono w lokale rozrywkowe, a wierni są represjonowani przez organy ścigania. W przedstawieniu pojawia się scena, gdzie do pojemnika na śmieci wyrzucane są krzyże, święte obrazy, portrety papieża i figura Chrystusa.

Instytut Ordo Iuris

Jak czytamy w komunikacie prasowym, w przedstawieniu pojawia się m.in. scena, w której do kosza na śmieci wyrzucane są krzyże i inne przedmioty kultu religijnego. - W spektaklu prezentowane są też listy gończe wystawiane za katolikami - dodaje Ordo Iuris.

Instytut poinformował, że w Internecie "można podpisywać petycję do Rady Miasta Stołecznego Warszawy i prokuratury z apelem o interwencję w tej sprawie".

Czytaj więcej

Spektakl o rocznicy likwidacji Kościoła Katolickiego