Chodzi o spot Komitetu Wyborczego PiS z jesieni 2018 r. wyemitowany na kilka dni przed wyborami samorządowymi 21 października 2018 r. W częściowo stylizowanym na program informacyjny spocie przypomniano wypowiedź ówczesnego szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o gotowości przyjęcia uchodźców do Polski oraz podobną deklarację podpisaną w połowie 2017 r. przez 12 prezydentów dużych miast. Ilustrowały to migawki pokazujące paraliż na przejściach granicznych oraz obrazy ulicznych zamieszek, nagrania aktów agresji i brutalnych napadów, zdjęcia wzburzonego tłumu, płonących samochodów i funkcjonariuszy kierujących broń w stronę agresywnych i zamaskowanych osób. Na pasku u dołu obrazu widoczny był napis: „Kryzys z uchodźcami. Czy tak będzie wyglądała Polska w 2020 roku?”. Obrazom towarzyszyły budująca napięcie muzyka i komentarze imitujące relację dziennikarską, o treści: "samorządowcy PO szykują się do przyjęcia uchodźców; w ramach przydziału pojawiły się enklawy muzułmańskich uchodźców; dziś mieszkańcy boją się wychodzić po zmroku na ulice; napady na tle seksualnym i akty agresji stały się codziennością mieszkańców."

Czytaj więcej

„Gazeta Polska” przegrała ws. zdjęć uchodźców. Jest prawomocny wyrok

Z wnioskiem o wszczęcie z urzędu postępowania pod kątem art. 256 § 1 Kodeksu karnego (nawoływanie do nienawiści) wystąpił ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, a także Rafał Gaweł, szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.  Za przestępstwo publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i wyznaniowych grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Prokuratura kilka razy odmawiała podjęcia postępowania lub je umarzała, a wnioskujący składali zażalenia uwzględniane przez sąd.

W listopadzie Rafał Gaweł poinformował, że uzyskał w sądzie prawo do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia polityków PiS, a dziś podał na Facebooku zamieścił wiadomość, że sąd postanowił o dostarczeniu aktów oskarżenia dwunastu osobom, m.in.:
Krystynie Pawłowicz, Beacie Kempie, Joannie Lichockiej, Patrykowi Jakiemu, Beacie Mazurek, Piotrowi Glińskiemu, Pawłowi Szafernakerowi, Mariuszowi Błaszczakowi.