Prokurator chce, by nożownik z Wawra był sądzony jak dorosły

Prokuratura chce, aby 15-letni uczeń, który zabił nożem kolegę w szkole w Wawrze, był sądzony jak dorosły. Sąd podjął dziś decyzję o przekazaniu sprawy prokuraturze.

Aktualizacja: 11.05.2019 14:30 Publikacja: 11.05.2019 10:19

Prokurator chce, by nożownik z Wawra był sądzony jak dorosły

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Do tragicznego zdarzenia w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I w Wawrze doszło w piątek. Według RMF FM sprawcą był uczeń oddziału gimnazjalnego, a ofiarą - uczeń podstawówki. Pokłócili się o pieniądze. Jak poinformował "Fakt", napastnik miał sześciokrotnie dźgnąć rówieśnika nożem. Mimo reanimacji chłopak zmarł. Według nieoficjalnych ustaleń Onetu nastolatek był prawdopodobnie pod wpływem narkotyków.

Świadkami zdarzenia było wielu uczniów. Są pod opieką psychologów kryzysowych.

Jak poinformowało Polskie Radio, nieletni nożownik został przewieziony do policyjnej izby dziecka w Warszawie. Może przebywać tam maksymalnie 72 godziny.

Polska Agencja Prasowa podała, że wczoraj po południu do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga wpłynął wniosek prokuratora z Prokuratury Rejonowej Warszawa - Praga Południe o przekazanie mu  postępowania do dalszego prowadzenia z powodu podejrzenia o popełnienie zbrodni zabójstwa tj.  zachodzą przesłanki z art. 10 par. 2 kodeksu karnego. 

Sąd rodzinny zajął się sprawą dziś rano i przekazał prowadzenie prokuraturze   dalszych czynności w sprawie. Prokurator ma teraz podstawę do postawienia nożownikowi zarzutów. Sąd rodzinny zdecydował (także na wniosek prokuratora), że  trafi do schroniska dla nieletnich.

Chłopak będzie mógł być sądzony jak osoba dorosła,  "jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne".  Prokuratura ma zbadać, czy te przesłanki są spełnione.

- Prawdopodobnie zostanie dopuszczony dowód z opinii biegłych psychiatrów na okoliczność poczytalności sprawcy. Zostanie także zbadany stopień rozwoju sprawcy podejrzanego o ten czyn, a ponadto warunki i właściwości osobiste - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga podczas konferencji prasowej.

Wobec sprawcy przestępstwa, który nie ukończył 18 lat nie będzie jednak można orzec kary dożywotniego pozbawienia wolności.  Zakazuje tego art. 54 § 2 kodeksu karnego.

Czytaj też: RPD chce kontroli w szkołach po tragedii w Wawrze

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy