fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Rzecznik Praw Dziecka wystąpi w trybie pilnym o informacje ws. wydarzeń w szkole w Wawrze

materiały policji
Rzecznik Praw Dziecka zwróci się w trybie pilnym do policji i prokuratury o przekazanie informacji na temat czynności podjętych w związku z tragicznymi wydarzeniami w szkole podstawowej w warszawskim Wawrze - poinformowało Polskie Radio. Mikołaj Pawlak wystąpił także do MEN ws. przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa.

Dziś rano podczas przerwy międzylekcyjnej w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I w Wawrze 15-latek  został dźgnięty nożem przez kolegę, również 15-latka. Mimo reanimacji, zaatakowanego chłopca nie udało się uratować. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Rzecznik Praw Dziecka zwróci się również do kuratorium oświaty o informacje dotyczące sytuacji w tej szkole.

Czytaj też: "Historia mrozi". Komentarze po ataku nożem w szkole

Mikołaj Pawlak wystąpił także do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zobowiązanie organów prowadzących do przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa - podała PAP.

Każda szkoła powinna być dokładnie sprawdzona, czy bezpieczeństwo uczniów, naszych dzieci, jest zapewnione, czy nauczyciele wypełniają swoje obowiązki w tym zakresie, czy szkoła - budynek wewnątrz i na zewnątrz - jest odpowiednio monitorowana. A także, czy osoby pilnujące bezpieczeństwa w placówkach oświatowych mają odpowiednie przygotowanie i uprawnienia - powiedział Pawlak.

MEN w wydanym dziś komunikacie stwierdziło, że natychmiast po otrzymaniu informacji o zdarzeniu w Wawrze, Mazowiecki Kurator Oświaty skierował na miejsce wicekuratora. Kuratorium jest w stałym kontakcie z policją i monitoruje sytuację w szkole. 

"W tej chwili najważniejsze jest zapewnienie pomocy psychologicznej uczniom i rodzicom, a także całej społeczności szkolnej. Przez cały weekend do dyspozycji pozostają specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Wawrze. Jeśli będzie taka potrzeba, pomocy psychologicznej będą udzielać również psychologowie z innych warszawskich poradni" - zapewniło MEN.

Zaapelowało też, aby w  trudnych dla całej społeczności szkoły w Wawrze chwilach nie niepokoić uczniów i ich rodzin oraz nauczycieli. "Prosimy, aby pozwolić prokuraturze na dokładne wyjaśnienie tego tragicznego wydarzenia" - czytamy w komunikacie.

Resort edukacji złożył kondolencje najbliższym zabitego ucznia.

Przypomnijmy, że w środę Łukasz Szumowski odniósł się do zapowiedzi Koalicji Europejskiej, że w razie przejęcia władzy zamierza wynegocjować o 100 mld euro dofinansowania unijnego więcej, niż rząd PiS. Minister zdrowia powiedział, że wydatki na zdrowie wzrosną o 60 mld  złotych do 2024 roku dzięki ustawie 6 procent.

- Dziś wydajemy około 100 mld, za rządów PO-PSL było to 80 mld - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Mamy ogromny wzrost nakładów, który powinien realnie i bardzo szybko poprawić sytuację w ochronie zdrowia.

W sprawie tragedii w Wawrze zabrał głos także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak powiedział sprawa wymaga dokładnego zbadania, ale jej charakter  na razie nie pozwala na mówienie o szczegółach. Jak podał portal TVN24 prokuratura potwierdziła, że 15-letni napastnik może w takiej sprawie być sądzony jak osoba pełnoletnia.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił, że  wszystkim uczniom i rodzicom jest udzielana  pomoc psychologiczna.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA