Możliwość zachowania, na wniosek właściciela, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu oraz rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe wprowadził kodeks drogowy. Wprowadził też ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów.

– Kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom. Dzięki tym zmianom wprowadzamy także realne oszczędności związane z rejestracją pojazdów – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Czytaj więcej

Ważne zmiany w prawie drogowym. Właściciele aut zaoszczędzą 99,5 zł

Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, a od 4 września 2022 r. także opłaty za nalepkę kontrolną. Z opłatą ewidencyjną da to 99,50 zł oszczędności.

Będzie można też czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy. W razie konieczności naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na 3–12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie trzech lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie się wiązało z dodatkowym badaniem technicznym pojazdu po naprawie.

Ta zmiana pozwoli właścicielowi ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.