Urządzenia nadzoru CANARD rejestrują coraz więcej wykroczeń. Jak ustalił portal brd24.pl, w ubiegłym roku fotoradary zarejestrowały blisko milion naruszeń prawa, a rok wcześniej nieco ponad 72 tys. Tymczasem liczba wystawionych w 2018 r. mandatów niewiele się zmieniła w porównaniu z liczbą mandatów wystawionych rok wcześniej.

W 2018 r. CANARD skierował 4087 wniosków o ukaranie do sądu. Jak zauważa portal, to zaledwie 0,5 proc. wszystkich zarejestrowanych w ubiegłym roku wykroczeń. Wynika to z faktu, że kierowcy nie odpowiadają na korespondencję z CANARD.

– Nawet jeśli CANARD wysyłał wnioski do sądu w sprawie tych kierowców, którzy nie odpowiadali na wezwania, to nie wszystkie sądy uznawały takie zachowanie za wykroczenie – mówi brd24.pl osoba znająca kulisy tworzenia systemu automatycznego nadzoru nad kierowcami w Polsce.

Portal zwraca uwagę na jeszcze jedną barierę, administracyjną. Urzędnicy w tych sprawach muszą ręcznie sporządzać dokumentację procesową. – To całkowicie niweluje „automatyczność" tego systemu nadzoru nad kierowcami i jest jego największą bolączką – zauważa rozmówca brd24.pl.

Czytaj także:

Fotoradary - więcej urządzeń namierzy kierowców