Reklama
Rozwiń

Kiedy NFZ ma skierować chorego na leczenie za granicą

Skoro każdy ma prawo do ochrony zdrowia, to rodzice, którzy podjęli niezbędne działania dla ratowania życia i zdrowia dziecka, nie tracą uprawnienia do wystąpienia w imieniu małoletniego o zgodę na finansowanie ze środków publicznych leczenia już wykonanego – wynika ze stanowiska WSA i NSA.

Aktualizacja: 07.12.2019 07:59 Publikacja: 07.12.2019 00:01

Kiedy NFZ ma skierować chorego na leczenie za granicą

Foto: Adobe Stock

Intuicyjnie, myśląc o zakresie, w jakim państwo powinno świadczyć na rzecz obywateli w zakresie opieki zdrowotnej, w pierwszej kolejności mamy na uwadze najsłabszych członków rodziny – a zarazem społeczeństwa. Są to osoby starsze, niepełnosprawne, osoby małoletnie, a także kobiety ciężarne. Podobnie ujmuje sprawę Konstytucja RP, która w art. 68 bierze pod ochronę te właśnie grupy społeczne. Jednocześnie jednak zapewnia (ust. 1), że każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak natomiast stanowi art. 38 Konstytucji, „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Powyższe wartości łączą się ze sobą, gdy w grę wchodzi konieczność podjęcia poważniejszego leczenia. Niejednokrotnie ratowanie zdrowia przeplata się przecież z walką o życie. Prawo do ochrony zdrowia to przede wszystkim prawo do zachowania życia i jego ochrony, gdy jest zagrożone. Prawo do życia łączy się z kolei z zagadnieniem godności człowieka. (zob. L. Bosek w: „Konstytucja RP. Tom I. Komentarz do art. 1–86", red. M. Safian, L. Bosek, C.H. Beck Warszawa 2016, s. 1545 oraz B. Banaszak, „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz", C.H. Beck Warszawa 2012, s. 351; por. też wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 23 marca 1999 r., sygn. akt: K 2/98, OTK 1999/3/38).

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama