Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.12.2019 07:59 Publikacja: 07.12.2019 00:01
Foto: Adobe Stock
Intuicyjnie, myśląc o zakresie, w jakim państwo powinno świadczyć na rzecz obywateli w zakresie opieki zdrowotnej, w pierwszej kolejności mamy na uwadze najsłabszych członków rodziny – a zarazem społeczeństwa. Są to osoby starsze, niepełnosprawne, osoby małoletnie, a także kobiety ciężarne. Podobnie ujmuje sprawę Konstytucja RP, która w art. 68 bierze pod ochronę te właśnie grupy społeczne. Jednocześnie jednak zapewnia (ust. 1), że każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak natomiast stanowi art. 38 Konstytucji, „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Powyższe wartości łączą się ze sobą, gdy w grę wchodzi konieczność podjęcia poważniejszego leczenia. Niejednokrotnie ratowanie zdrowia przeplata się przecież z walką o życie. Prawo do ochrony zdrowia to przede wszystkim prawo do zachowania życia i jego ochrony, gdy jest zagrożone. Prawo do życia łączy się z kolei z zagadnieniem godności człowieka. (zob. L. Bosek w: „Konstytucja RP. Tom I. Komentarz do art. 1–86", red. M. Safian, L. Bosek, C.H. Beck Warszawa 2016, s. 1545 oraz B. Banaszak, „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz", C.H. Beck Warszawa 2012, s. 351; por. też wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 23 marca 1999 r., sygn. akt: K 2/98, OTK 1999/3/38).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas